NBA

Βρήκαν... μπόσικους τους πρωταθλητές!

Εκμεταλλεύθηκαν τις απουσίες των Κάρι, Ντουράντ και Τόμσον και υποχρέωσαν τους πρωταθλητές σε μία ήττα.

Οι Γουόριορς παρατάχθηκαν χωρίς τρία μεγάλα αστέρια τους και οι Κινγκς θα ήταν... τρελοί να μην το εκμεταλλευθούν. Έτσι, στο τέλος του αγώνα πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη 98-93 απέναντι στους πρωταθλητές και μάλιστα μέσα στο ίδιο τους το «σπίτι».

Τα πράγματα, φυσικά θα ήταν διαφορετικά εάν οι Ντουράντ, Κάρι και Τόμσον ήταν σε θέση να βοηθήσουν. Όμως από την στιγμή που κάτι τέτοιο δεν ήταν δυνατόν οι Κινγκς με τον Χιλντ να πετυχαίνει 22 πόντους και τον Λαμπισιέρ άλλους 15, πήραν μια νίκη.

Μάλιστα, είχαν το σθένος να αντιδράσουν όταν το παιχνίδι στην αρχή δεν πήγαινε καλά και έβλεπαν τους πρωταθλητές να έχουν ξεφύγει στο σκορ με 13 πόντους. Η τέταρτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 75-75. Τα τελευταία λεπτά ήταν αγωνιώδη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ψυχραιμία.

Την ίδια στιγμή στην Οκλαχόμα ο Γουέστμπρουκ συνέχιζε το... βιολί του. Έκανε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ, το 101ο στην καριέρα του, και οδήγησε τη Θάντερ στη νίκη 121-113 απέναντι στους Κλίπερς. Ο Γουέστμπρουκ τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπριούερ με 22.