Ελλάδα

«Βύθισε» κι άλλο τον Πανιώνιο με... διαστημικό Ντεκόζι το Λαύριο

Συνεχίζει... δυνατά το Λαύριο καθώς με πρωταγωνιστή τον Ντεκόζι, που είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ κέρδισε με 77-71 μέσα στο «Σοφία Μπεφόν» τον ενισχυμένο Πανιώνιο που… καιγόταν για νίκη!

Με τον Ντεκόζι να κάνει εμφάνιση… ΝΒΑ, έχοντας 22 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ το Λαύριο επικράτησε του Πανιωνίου εκτός έδρας με 77-71 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Basket League και έφτασε τις πέντε νίκες!

Πλην του Αμερικανού γκαρντ, «διψήφιος» για την ομάδα της Ανατολικής Αττικής ήταν και ο Γουότσον με 10 πόντους, ενώ από πλευράς «κυανέρυθρων» οι οποίοι έπεσαν στο 2-5 πλέον κορυφαίος ήταν ο νεοαποκτηθέντας Ντουρέν με 18 πόντους. Παράλληλα, Καμπερίδης και Σάμουελς είχαν 16 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο (17-23), αλλά ο Πανιώνιος με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (37-37), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (56-54), μάλιστα, για να έρθει τελικά η επικράτηση του Λαυρίου, που από το 65-65 και μετά δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 37-37, 56-54, 71-77

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 18 (1), Βεργίνης 8 (2), Σάμιουελς 17, Πάσαλιτς 3 (1), Λαμπρόπουλος 7, ΜακΓκίλ, Πέτροβιτς 2, Καμαριανός, Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 16 (4).

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 3, Μουράτος 8, Ντέιβις 5 (1), Ντεκόζι 22 (2), Γερομιχαλός 6, Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Γουάτσον 10 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Ντάιμ 4, Τσιώκος, Άουτλο 9 (3).