Δείγμα θετικότατο για την Εθνική U19 εν όψει Παγκοσμίου

Η Εθνική U19 επικράτησε 69-62 της ισχυρής Σερβίας στα «Δύο Αοράκια» κι έδειξε σε καλό δρόμο εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Ηρακλείου.

Αισιόδοξα μηνύματα για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του Ηρακλείου (29/6-7/7) έδειξε η Εθνική, καθώς επικράτησε 69-62 της Σερβίας στα «Δύο Αοράκια».

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε να κυνηγά διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην ομάδα που ήταν πέρσι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο U18.

Πρώτος σκόρερ για το ελληνικό συγκρότημα ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 21 πόντους, πολύ καλοί και οι Νίκος Χουγκάζ (11π.) και Ζώης Καράμπελας (5π., 7 ασίστ, 3 κλεψ.). Με 14άδα η Εθνική, δεν έπαιξε μόνο ο Βησσαρίου.

Την Τετάρτη το τελευταίο φιλικό στα «Δύο Αοράκια» απέναντι στις πανίσχυρες ΗΠΑ, πριν από την πρεμιέρα με τις Φιλιππίνες το Σάββατο (20:30).

Καράμπελας, Αρσενόπουλος, Μπαζίνας, Γεωργαλάς και Βουλγαρόπουλος άρχισαν το ματς για την Εθνική. Η Σερβία με επτά πόντους του Ίλιτς προηγήθηκε 0-9, και η ελληνική ομάδα χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να σπάσει το ρόδι με τον Σωτηρίου. Το τρίτο σερβικό γκολ-φάουλ δημιούργησε την πρώτη διψήφια διαφορά, 7-17, όμως η βελτίωση της άμυνας και οι λύσεις από Ρογκαβόπουλο και Χουγκάζ μείωσαν στο 13-17 του δεκαλέπτου. Η ελληνική αντεπίθεση συνεχίστηκε και με δύο αιφνιδιασμούς ήρθε η ισοφάριση (17-17). Οι «πλάβι» με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και την υπεροχή στους ψηλούς απάντησαν με 0-9 (17-26), αλλά ένα ξέσπασμα του Ρογκαβόπουλου με δύο σερί τρίποντα έφερε την Εθνική στο -5 (25-30). Η Σερβία έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (25-34) έχοντας 13 επιθετικά ριμπάουντ (7 αμυντικά η Ελλάδα), ενώ και οι δύο ομάδες είχαν άσχημα ποσοστά από μακριά (3/19 η Εθνική, 1/10 η Σερβία).

Τα τρίποντα από Καράμπελα και Ρογκαβόπουλο έφεραν την Εθνική στον πόντο, 33-34, με την επανέναρξη. Ο Πέτρουσεφ φρόντισε να κρατήσει μπροστά τη Σερβία με συνεχείς πόντους, αλλά μόνο προσωρινά, αφού η «βόμβα» του Σανδραμάνη έφερε νέα ισοπαλία, 45-45 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους οριακά μπροστά, 47-49. Το πρώτο ελληνικό προβάδισμα ήρθε 8:27 πριν το τέλος με βολή του Αρσενόπουλου, 50-49. Η Εθνική πήρε φόρα και με τους Χουγκάζ και Κολοβέρο έφτασε και στο 54-49, ενώ με τρίποντο του πρώτου ξέφυγε με 59-52, 5:55 πριν το τέλος. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου διαμόρφωσε το 64-56 με 2:19 να απομένουν και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-17, 25-34, 47-49, 69-62

Διαιτητές: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Καρανικόλα

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 8, Καράμπελας 5 (1), Κολοβέρος 2, Χουγκάζ 11 (1), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 21 (6), Χατζηδάκης 8, Αρσενόπουλος 1, Γάργαλης, Βουλγαρόπουλος 4, Αρνόκουρος, Σανδραμάνης 7 (1), Μπαζίνας 2.

Σερβία (Μπούτσαν): Πετρούσεφ 19 (1), Μτσόβιτς, Ισλάμοβιτς, Παούνοβιτς 10, Τριφούνοβιτς 3 (1), Τσερόβινα, Βασίλιεβιτς, Πετσάρσκι 11, Γκρμπόβιτς, Ίλιτς 17, Τσούμπιτς 2, Κουζμάνοβιτς.