Δεν αστειεύεται ο Προμηθέας!

Καμία όρεξη για... θρίλερ δεν είχε ο Προμηθέας! Παρά την προσφιλή τους συνήθεια να κερδίζουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Πατρινοί επικράτησαν αυτή τη φορά πολύ εύκολα στην έδρα του Χολαργού (57-69)

Σήμερα δεν είχε θρίλερ για τον Προμηθέα, αλλά μια άνετη νίκη στην έδρα του Χολαργού!

Παρά τις απουσίες του (Έλις, Χολ) και την κούραση, δεδομένα με τα οποία έχει μάθει να ζει πλέον η ομάδα του Μάκη Γιατρά, επικράτησε στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα μετά το Ρέθυμνο, με 69-57.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Πατρινούς ήταν οι Ρίον Μπράουν (19 π.) και Ολεξάντερ Λίποβι (15 π., 5 ριμπάουντ), ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη ο Προμηθέας έφτασε στο 4-2, ενώ ο Χολαργός που ηττήθηκε για πρώτη φορά στην έδρα του έπεσε στο 2-4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χολαργός κατάφερε να μείνει κοντά στον Προμηθέα στο σκορ, με τον Λίποβι όμως από την άλλη μεριά να αποτελεί άλυτο πρόβλημα στην άμυνά του, καθώς οδηγούσε την ομάδα του Μάκη Γιατρά εκ του ασφαλούς και στο προβάδισμα με 15 – 19. Από τη στιγμή που ο Χολαργός δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον Προμηθέα στην... κακή του περίοδο, ήταν σχεδόν αδύνατο να υπάρχει διαφορετική εξέλιξη, όταν στην εξίσωση μπήκαν οι Γκίκας και Μπράουν.

Με τους δύο να αποτελούν συμπαραστάτες του Λίποβι, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +12 (18-30), με τον Χολαργό να βρίσκει αντίδραση μέσω του καλύτερού του παίκτη, του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά κάνοντας το 32-36, αλλά ο Ρίον Μπράουν ανέλαβε δράση. Με προσωπικό κρεσέντο και με τρίποντο από το κέντρο με τη λήξη, ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο με μια διαφορά ασφαλείας των 9 πόντων (32-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο το μοτίβο δεν άλλαξε. Όσο και να ήθελε ο Χολαργός να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης, υπήρχε διαφορά κλάσης μεταξύ των δύο ομάδων, ενώ ο Προμηθέας αντί να παρουσιάζεται κουρασμένος, ήταν μάλλον πιο... ζεστός στις όποιες δύσκολες καταστάσεις προέκυπταν μέσα στο ματς, κλείνοντας την 3η περίοδο στο +8 (46-54). Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας έπαιξε ακόμα καλύτερη άμυνα, επιτρέποντας στον Χολαργό μόλις 11 πόντους και χωρίς άγχος και δυσκολία επικράτησε 69-57.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

Χολαργός (Άρης Λυκογιάννης): Καμπερίδης, Γιάνκοβιτς 12 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε 8 (9 ριμπάουντ), Λοβ 8, Κώττας 5, Σπυριδωνίδης 1, Φιτζπάτρικ 11 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χόκινς 4 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ)

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Κατσίβελης 2, Τσαϊρέλης 10 (1), Μέγερ 6, Λίποβι 15 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 19 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σαλούστρος 2, Κασελάκης 4 (2/10 σουτ), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όντουμ, Παρκς 4

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ψαριανός, Ξενικάκης