Euroleague

Διέσυρε τη Ζαλγκίρις η Εφές

Μία «καταιγιστική» Εφές Αναντολού σάρωσε 79-58 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις έντεκα νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Η Εφές Αναντολού σάρωσε 79-58 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 11-6 το ρεκόρ της, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού κόντρα στην Μπασκόνια, ώστε να δει αν θα παραμείνει πέμπτη ή θα ανέβει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο 7-10.

Ένα σερί 12-0 στη δεύτερη περίοδο και ένα 8-0 σερί στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τις μεγάλες διαφορές στους Τούρκους.

Σε αυτό, ήταν σημαντική η συμβολή του Μοερμάν με 23 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Ντάνστον με 13 και Μπομπουά με 12 πόντους.

Η καταπληκτική άμυνα της Εφές στο πρώτο ημίχρονο έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και μετέτρεψε το 17-16 σε 17-28 για τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και αυτό έληξε στο +2 για τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μοερμάν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το +11 και το 29-40 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά και την έφτασαν στο +18 στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, με τον Μοερμάν να έχει ως συμπαραστάτη στην επίθεση τον Ντάνστον μέσα στις δύο ρακέτες.

Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές συμπλήρωσε ένα σερί που είχε ξεκινήσει νωρίτερα με 8-0 και έφτασε στο +21, έχοντας τη βοήθεια στην επίθεση από τον Μπομπουά και έφτασε στο τελικό 79-58.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-40, 45-63, 58-79

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Ουόλτον 7, Ουόλτερς 7, Οουόκαπ 5, Ουλέτσκας 2, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 5, Μιλάκνις 2, Ουάιτ 6, Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 9, Ουλανόβας 5

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 9, Μπομπουά 12, Μπαλμπάι 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιρσέν, Μότουμ, Σανλί, Μοερμάν 23 (5/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 2, Μίτσιτς 5, Αντερσον, Ντάνστον 13 (6/8 δίποντα, 3 κλεψίματα), Σίμον 9 (4 ασίστ)