Έβαλε σε… κίνδυνο τον Άρη ο ΓΣΛ!

Σε μεγάλους… μπελάδες έβαλε τον Άρη ο ΓΣΛ, όπου με κορυφαίο τον νεοαποκτηθέντα Μπαρτ(28π.), τον νίκησε 81-76 και τον έριξε στο 6-12, με αποτέλεσμα να είναι τρίτος από το τέλος. Αποβλήθηκε ο Γιαννάκης!

Πολύ… άγχος πρόσθεσε στον Άρη ο ΓΣΛ!

Με τον Μπαρτ στο ντεμπούτο του να κάνει… όργια (28π.), η ομάδα της Λάρισας νίκησε 81-76 τον Άρη, με αποτέλεσμα να τον ρίξει στο 6-12 (με ματς λιγότερο, καθώς εκκρεμεί το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ) και έτσι να τον κρατήσει τρίτο από το τέλος! Πολλά παράπονα για τη διαιτησία από τους «κίτρινους», με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή 11’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εξίσου καλός για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παράλληλα έκαναν σημαντικό βήμα για την παραμονή (7-12), ήταν ο Παπαντωνίου με 17 πόντους. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που τουλάχιστον κράτησε το +11 του πρώτου γύρου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελ με 16 πόντους, με τον Αθηναίου να είχε 15 και τον Μάρας να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ντέρμπι ήταν το ματς μέχρι τα πρώτα τέσσερα λεπτά του, με τις δύο ομάδες να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα και έτσι να είναι κοντά (9-8). Ωστόσο, εκεί ο ΓΣΛ πάτησε το… γκάζι, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα 9-0, που τον έστειλε στο +10 (18-8). Ο Μάρας σταμάτησε προσωρινά τους γηπεδούχους (18-10), αλλά στη συνέχεια ο Γιαννάκης δέχθηκε μία τεχνική ποινή, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να κάνει ένα 5-0 που την πήγε στο +13 (23-10). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, αλλά ο ΓΣΛ είχε τον έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 30-17.

Πιο επιθετικά μπήκε ο Άρης στη δεύτερη περίοδο και σουτάροντας καλά από την περιφέρεια, πλησίασε στο -8 (35-27), μέχρι τα μισά. Η απάντηση του ΓΣΛ ήρθε με τον Μπαρτ, αλλά από την άλλη οι Αθηναίου και Τσαϊρέλη δεν επέτρεπαν στην κατάσταση να ξεφύγει περισσότερο (41-34). Στα 40’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Μαραγκός έστειλε τους Λαρισαίους στο +9 (45-34), με τον «Δράκο» να χρεώνεται με δεύτερη τεχνική ποινή και να αποβάλλεται στα 11’’, αλλά τους γηπεδούχους να μην σκοράρουν και έτσι το σκορ να παραμένει ίδιο μέχρι το τέλος.

Ο Μπαρτ συνέχισε το ίδιο «καυτός» και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχοντας… βοήθεια από τον Βαβάτσικο, ο ΓΣΛ εκτόξευσε αρχικά τη διαφορά στο +17 (57-40), με τον Αμερικανό να τη φτάνει στο +18 (60-42), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έριξαν τις… στροφές τους, με τους Μποχωρίδη και Μπελ να μειώνουν για τον Άρη (64-53), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο καλά μπήκε ο Άρης και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πλησιάσει κι άλλο (64-57), τον Παπαντωνίου να δίνει «ανάσα» στον ΓΣΛ (67-57), αλλά τους «κίτρινους» να μην… πτοούνται και να μειώνουν στο -4 (67-63), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησε μία… άτυπη μονομαχία του Μπαρτ με τον Αθηναίου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία διαφορά ασφαλείας (77-72) μέχρι το 38’. Με δύο βολές του Μπελ, οι «κίτρινοι» μείωσαν (77-74), με τον Αθηναίου να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαντωνίου, ο οποίος είχε 0/2 από τη γραμμή των βολών και τον Βαβάτσικο μετά την επαναφορά να κάνει 1/2, για να στείλει την ομάδα του στο +4 (78-74), στα 25’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο, με τον Μπαρτ να ευστοχεί στο ζευγάρι των βολών και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη για τους Λαρισαίους, που ήρθε με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76

ΓΣΛ-Φάρος (Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4 (1), Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2).

Άρης (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2/10τρ.), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπ.), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2).