Euroleague

Έβαλε στα καλάθια την Νταρουσάφακα η Γκραν Κανάρια

Έχοντας τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο, η Γκραν Κανάρια σάρωσε 84-64 την Νταρουσάφακα στην Τενερίφη στο ντέρμπι των αποκλεισμένων της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στην έβδομη νίκη.

Η Γκραν Κανάρια διέλυσε 84-64 την Νταρουσάφακα στην Τενερίφη στο ματς των δύο αδιάφορων της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 7-19 το ρεκόρ της, αφήνοντας στο 3-23 την ομάδα της Κωνσταντινούπολης στο ντεμπούτο του Πέδρο Μαρτίνεθ στην επιστροφή του.

Οι Τούρκοι έφτασαν στο +9 στην πρώτη περίοδο, όμως δέχτηκαν ένα 12-0 σερί, μένοντας πίσω με -6, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο +10 στην τρίτη περίοδο και στο +20 στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης με διάφορα σερί.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ερικσον με 16 και Ραντίτσεβιτς με 10 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Οζμιζράκ με 11 και Κιντ, Ντάγκλας με 10 πόντους.

Η Νταρουσάφακα βρήκε τις λύσεις στην αρχή της αναμέτρησης από τους Μπαϊγκούλ, Σαβάς, με τον Ντάγκλας να κάνει το +9. Ο Έρικσον βρήκε τις λύσεις για τους νησιώτες και με επιμέρους σκορ 11-2 ήρθε το 15-8 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Οζμιζράκ και ο Πέινερς έφεραν το +8 για τους Τούρκους. Εκεί, όμως, οι Τιλί και Μπάλβιν και τα μακρινά σουτ των Στρόμπερι-Βένε έφεραν το 12-0 σερί και το +7 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Ο Παουλί και ο Μπαλτσερόφσκι έδωσαν το +14 στους Ισπανούς στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο, ένα σερί 14-0 της Γκραν Κανάρια έφερε το +20.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 37-30, 60-47, 84-64

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαρτίνεθ): Γουάιλι 6, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Ολιβέρ 5 (1), Χάνα 5, Έρικσον 16 (3), Βένε 7 (1), Μπάλβιν 8, Παουλί 7 (1), Στρόμπερι 6 (2), Ραντίτσεβιτς 10 (2), Τζέφερσον 5 (1), Τιλί 2

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιρτζάκ 11 (2), Μπαϊγκούλ 6, Κοσούτ 2, Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου 4, Σαβάς 9, Μπράουν 2, Ντάγκλας 10, Πέινερς 7, Ντίμπλερ, Έβανς 3 (1), Έρικ