Ελλάδα

Έβγαλε τα… μάτια του ο Κολοσσός και βυθίστηκε κι άλλο!

Αν και προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές, ο Κολοσσός παρουσίασε τάσεις… αυτοκτονίας και έτσι ο Χολαργός τον νίκησε στην παράταση 81-75 και τον διατήρησε τον πάτο της βαθμολογίας!

Βούλιαξε κι άλλο τον Κολοσσό ο Χολαργός!

Οι Ροδίτες πήραν διψήφιες διαφορές, αλλά έδειξαν τάσεις… αυτοχειρίας και σε συνδυασμό με το δυναμικό comeback της ομάδας του Λυκογιάννη στο δεύτερο ημίχρονο, γνώρισαν την ήττα με 81-75 στην παράταση (75-75), μέσα στο Βενετόκλειο, με αποτέλεσμα να παραμείνουν τελευταίοι στην Α1 με ρεκόρ 2-12. Μάλιστα, το αξιοσημείωτο είναι πως στο έξτρα πεντάλεπτο οι «θαλασσί» δεν πέτυχαν πόντο!

Μοιραίος ο Κάρτερ για τον Κολοσσό, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας είχε 1/2 βολές, ενώ στα 4’’ πριν τη λήξη έκανε αχρείαστο φάουλ στον Τάλτον, ο οποίος με 2/2 από τη γραμμή διαμόρφωσε το 75-75.

Κορυφαίος για τη ομάδα του Λυκογιάννη, που «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του και ανέβασε τη νέα του στο 8-7, ήταν ο Χόκινς με 20 πόντους, με τους Λοβ και Αγκμπελέσε να είχαν 18 ο καθένας και τον Τάλτον 16.

Από τους «θαλασσί», που πλέον προσδοκούν σε ένα… θαύμα για να μείνουν στην Α1, ξεχώρισαν οι Πίνκστον και Μαυροειδής με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Μετά το νωθρό ξεκίνημα και των δύο (5-6), ο Κολοσσός πάτησε το γκάζι με τον Πίνκστον, με αποτέλεσμα όχι μόνο να πάρει τον έλεγχο (15-8), αλλά να φτάσει στο +11 (21-10), στο 6’. Ο Χολαργός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα της Ρόδου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έτσι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (29-15).

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Κολοσσός είχε τα ηνία όπου αρχικά ξέφυγε στο +15 (34-19), ενώ με μπροστάρη τον Μπράουνινγκ πήγε ακόμη και στο +17 (38-21), στα μισά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και με τον Λοβ κατάφεραν να μειώσουν (44-33), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο, ο Μαυροειδής πήρε τους Ροδίτες στην πλάτη του και τους έστειλε στα αποδυτήρια με το +14 (47-33).

Με «όπλο» τα τρίποντα, ο Κολοσσός διατηρούσε τη διαφορά στο +15 (53-38), μέχρι το 23’, ωστόσο στη συνέχεια ο Χολαργός έσφιξε την άμυνα και με τον Χόκινς μείωσε σε μονοψήφιο (53-44). Ο Μαυροειδής έδωσε «ανάσα» (56-44) στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρίποντο του Αγγελάκου πήγαν στο +13 (61-48), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Λυκογιάννη έκανε την αντεπίθεσή της και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο με ένα 7-0 (61-55).

Ο Ντιγκς μπήκε «ζεστός» στο τέταρτο δεκάλεπτο και συντηρούσε στο +7 (64-57) τον Κολοσσό. Από την άλλη, ο Αγκμπελέσε ξεκίνησε την αντεπίθεση του Χολαργού, ο οποίος μείωσε στο καλάθι (64-62), με τον Μαυροειδή και τον Δημάκο να δίνουν νέα… ανάσα (69-62). Η ομάδα του Λυκογιάννη αντέδρασε ξανά και έφερε το ματς στα ίσα (69-69), με την ισοπαλία (71-71) να μένει μέχρι το 38’. Ένα μεγάλο τρίποντο του Πίνκστον έβαλε μπροστά το Κολοσσό, με τον Χόκινς να μειώνει (74-73). Στη συνέχεια, αστόχησαν και οι δύο, με τον Κάρτερ να κάνει 1/2 για το 75-73, στα 8’’ πριν τη λήξη, με τον ίδιο να κάνει αχρείαστο φάουλ στον Τάλτον και εκείνος με 2/2 από τη γραμμή να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (75-75), στα 4,1’’. Οι Πίνκστον και Μπράουνινγκ αστόχησαν και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Πολύ νευρικοί ήταν και οι δύο στο έξτρα πεντάλεπτο, με πολλά άστοχα σουτ και λάθη, με τις βολές του Λοβ (75-77) να ήταν οι πρώτοι πόντοι, στα 2:30’’. Το ίδιο κακό και άστοχο ήταν το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σκοράρει! Στα 19,5’’ ο Τάλτον πήγε στη γραμμή, έκανε 2/2 και αφού οι Ροδίτες δεν σημείωσαν πόντο(!) γνώρισα την ήττα με 75-81.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 κ.α., 75-81 παρ.

Κολοσσός Ρόδου (Νεραντζάκης): Τσούπκοβιτς 8 (2), Δημάκος 3 (1), Ντιγκς 7, Πίνκστον 22 (5), Κάρτερ 9 (2), Μαυροειδής 16, Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 7 (1).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 2, Σκουλίδας, Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 18 (10ριμπ.), Χόκινς 20, Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 18, Τάλτον 16 (4).