Euroleague

Εφιάλτης τα τρίτα δεκάλεπτα για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έχει μετατρέψει σε κακή συνήθεια την κακή παρουσία στα τρίτα δεκάλεπτα στην Ευρωλίγκα.

Για πολλοστή φορά τη φετινή περίοδο (και όχι μόνο) ο Ολυμπιακός βλέπει το μομέντουμ ενός αγώνα στην Ευρωλίγκα να αλλάζει στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 20-11 την τρίτη περίοδο από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Συνολικά βρίσκονται στο -26 στα «σκορ» των τρίτων δεκαλέπτων, επίδοση που είναι η τρίτη χειρότερη, πίσω μόνο από Μακάμπι (-42) και Νταρουσάφακα (-64).

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός έχει μεγαλύτερο σκορ από τους αντιπάλους του στο τρίτο δεκάλεπτο σε μόλις τέσσερα από τα έντεκα ματς που έχει δώσει φέτος στην Ευρωλίγκα, με Μπασκόνια (13-17 στο τελικό 80-85), με Μακάμπι (23-20 στο 88-80), Φενέρμπαχτσε (14-11 στο τελικό 72-73) και Μπουντούτσνοστ (32-14 στο τελικό 92-70).

Τα χειρότερα τρίτα του δεκάλεπτα ήταν στο ΟΑΚΑ με Παναθηναϊκό (26-14 στο τελικό 93-80) και στη Μόσχα με ΤΣΣΚΑ (21-9 στο τελικό 69-65).