Ευρώπη

Εφιάλτης το όνειρο της ΑΕΚ

Αποκαρδιωτική εμφάνιση για την ΑΕΚ, που έχασε 98-88 από τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ και έχει να ανέβει «βουνό» στην Τσεχία για να περάσει στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Ποιο… Final Four; Η ΑΕΚ παρουσίασε τραγική εικόνα, έχασε με κάτω τα χέρια από την απίθανη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ, 98-88, και πλέον σε μια εβδομάδα στην Τσεχία έχει πάρα πολύ δύσκολο έργο, αν θέλει να βρεθεί στους «8» του Basketball Champions League.

Μετά το αρχικό 12-4 η «Ένωση» είχε αποκαρδιωτική εικόνα, με τρανταχτές αδυναμίες στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να ξεφύγουν και με +19. Στο δεύτερο ημίχρονο το πάλεψε περισσότερο, πλησίασε στους επτά τριάμισι λεπτά πριν το τέλος αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.

Ο Μάνι Χάρις με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ξεχώρισε, Πάντερ με 18, Τζέιμς με 15 και Γκριν με 14 πόντους ακολούθησαν, αλλά όλοι ανεξαιρέτως είχαν κάκιστη αμυντική συμπεριφορά. Δήμιος της ΑΕΚ ο Κέντρικ Ρέι με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, για μια Νίμπουρκ που είχε 32/44 δίποντα!

inner

Γκριν, Λαρεντζάκης, Χάρις, Τζέιμς και Χάντερ άρχισαν το ματς για την ΑΕΚ, που έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση και στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά προηγείτο με 12-4 χτυπώντας μεθοδικά κοντά στο καλάθι. Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν εντελώς διαφορετική. Με γρήγορη κυκλοφορία και εκτέλεση, η Νίμπουρκ «χτύπησε» όλες τις αμυντικές αδυναμίες της «Ένωσης» και με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις έκανε ένα 2-17 που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 14-21. Ο Ρέι συνέχισε να αναστατώνει την άμυνα των γηπεδούχων και οι Τσέχοι έφτασαν στο +14 (14-28) διευρύνοντας στο 2-24 το επί μέρους σκορ υπέρ τους. Η ΑΕΚ έμεινε χωρίς καλάθι για περίπου οκτώμισι αγωνιστικά λεπτά μέχρι το γκολ-φάουλ του Πάντερ (17-28), ωστόσο συνέχισε να «αιμορραγεί» στην άμυνα, όπου Μπόχατσικ, Ντέιβις και Ρέι έκαναν πάρτι εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 18 (24-42). Η αστοχία των «κιτρινόμαυρων» στις βολές ερχόταν να συμπληρώσει την τραγική εικόνα με τη Νίμπουρκ να φτάνει και στο +19 (27-46). Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-46 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 18/24 δίποντα έναντι 6/20 των γηπεδούχων!

inner

Η ΑΕΚ επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να το παλέψει. Παίζοντας επιτέλους πιο επιθετική άμυνα και με τους Γκριν και Χάρις να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα πλησίασε στους δέκα (42-52). Όμως με την περιφερειακή της άμυνα σταθερά κακή, δέχτηκε σειρά από μακρινά σουτ-«μαχαιριές» που κράτησαν τη Νίμπουρκ σε απόσταση ασφαλείας (47-61) και την επανέφεραν στο +16 του ημιχρόνου (51-67), έντεκα λεπτά πριν το τέλος. Η «Ένωση» έριξε ξανά τη διαφορά στους δέκα, αλλά ο ασταμάτητος Ρέι φρόντισε να σκορπίσει τη σιγή στο ΟΑΚΑ και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά (63-80). Η ύστατη προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» ήταν πιο αποτελεσματική. Με μπροστάρηδες τους Τζέιμς και Πάντερ κατάφερε τριάμισι λεπτά πριν το τέλος να μειώσει στους επτά (77-84), αλλά μετά το τάιμ άουτ ακολούθησε ένα τσεχικό 7-0 (77-91)

Δεκάλεπτα: 14-21, 30-46, 57-69, 88-98.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 15 (5 ριμπ.), Γκριν 14 (9 ασίστ), Χάρις 25 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Πάντερ 18, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 3, Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 1, Καββαδάς, Χάντερ 9 (4 ριμπ.).

Νίμπουρκ (Αμιέλ): Ρέι 30 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπέντα 7 (9 ριμπ.), Πούμπρλα 6, Λόρενς 14 (8 ασίστ), Πέτερκα, Μπόχατσικ 11, Ντέιβις 20 (7 ριμπ.), Κριζ 3, Χρούμπαν 7.

Διαιτητές: Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Μάρεκ Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Τολγκά Σαχίν (Ιταλία)

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης