Είναι ακόμη… ζωντανός ο Πανιώνιος!

Ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, έδωσε την ώθηση στον Πανιώνιο να νικήσει 70-59 τον Κόροιβο και να καλύψει παράλληλα τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο στην Αμαλιάδα.

Ο Πανιώνιος είναι εδώ!

Με κορυφαίο τον Μπράζελτον και τον Δίπλαρο καθοριστικό στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς εκείνος ξεκίνησε την αντεπίθεση, η ομάδα της Νέας Σμύρνης νίκησε 70-59 τον Κόροιβο και παράλληλα κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στην Αμαλιάδα, ενώ διατηρεί τις ελπίδες του για την παραμονή στην Α1.

Στους 23 πόντους σταμάτησε ο γκαρντ των «κυανέρυθρων», που πήγαν στο 4-13, με τον νεαρό διεθνή να προσθέτει 12, τον Σαρικόπουλο 14 και τον Νταλό να είχε 9 πόντους και 16 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Καλαμπάκου, που έπεσε στο 6-11, κορυφαίος ήταν ο Κάρσον με 14 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν νευρικές και το σκορ να ήταν κλειστό μέχρι τα μισά (8-8). Ο Μπράζελτον έδωσε το πρώτο σοβαρό προβάδισμα στον Πανιώνιο (13-8), με τον Κόροιβο να επιστρέφει (15-15) και τον Σαρικόπουλο να βάζει ξανά μπροστά στο τέλος τους «κυανέρυθρους» (17-15). Η ομάδα του Ζιάγκου είχε τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου (24-19), ωστόσο στη συνέχεια ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν με ένα 9-0 που τους έβαλε μπροστά (24-28), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα και οι δύο χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 32-32.

Η νευρικότητα, με αστοχία και λάθη και από τους δύο, συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέχρι τα μισά το σκορ ήταν στο 36-34, υπέρ του Πανιωνίου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Δίπλαρος πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ., παίρνοντας την ομάδα της Νέας Σμύρνης στις πλάτες του και στέλνοντάς την στο +6 (44-38), στο 27’. Η εξέλιξη αυτή, έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι έσφιξαν πολύ και την άμυνά τους και επιτρέποντας μόλις έναν πόντο στον Κόροιβο, ξέφυγαν στο +11 (50-39), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τους Κον και Πόσλεϊ, ο Κόροιβος μείωσε στο -4 (50-46), αλλά ο Πανιώνιος απάντησε αμέσως για το +8 (58-49), με τον Μπράζελτον να τον στέλνει στο +10 (60-50). Έκτοτε, οι παίκτες του Ζιάγκου άνοιξαν τον ρυθμό και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, διεύρυναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την ακόμη και στο +16 (68-52), στο 37’. Εκεί, η ομάδα της Νέας Σμύρνης επαναπαύτηκε, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα 7-0 (68-59), αλλά να μην υπάρχει χρόνο και έτσι η νίκη του Πανιωνίου να έρχεται με το τελικό 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Μπράζελτον 23 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νταλό 9 (16ριμπ.), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 14, Δίπλαρος 12 (3), Κράβιτς 5, Καμπερίδης, Κουακουμενσά.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (1), Κον 9 (1), Σαχπατζίδης 2, Χάινς 11 (1), Ντεκόζι 3, Πόσλεϊ 6 (2), Λάνγκφορντ 9, Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 3 (1), Σπυριδονίδης 2.