NBA

Έκανε μάγκες τους συμπαίκτες του ο Λεμπρόν (videos)

Αυτός δεν ήταν βασιλιάς, ήταν ο... Άγιος Βασίλης που μοίραζε ασίστ αντί για δώρο. Με 17 ασίστ και ρεκόρ καριέρας, ο Λεμπρόν οδήγησε τους Καβαλίερς στη νίκη με 123-114 απέναντι στους Χοκς.

Έχοντας τον Λεμπρόν Τζέιμς σε μεγάλα κέφια, οι Καβαλίερς επικράτησαν με 123-114 των Ατλάντα Χοκς και έφτασαν έτσι στην 15η νίκη τους στα τελευταία 16 παιχνίδια.

Ο «βασιλιάς» πάσαρα πιο γρήγορα και από την σκιά του και ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Κλίβελαντ με double-double, πετυχαίνοντας 25 πόντους και μοιράζοντας 17 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

Επί της ουσίας, οι Καβαλίερς βρήκαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δωδεκάλεπτο που έληξε 31-31, ενώ στη συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους και ξέφυγαν με 62-48 στο ημίχρονο. Οι Χοκς, που έφτασαν να χάνουν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ροκανίσουν τη διαφορά στο τέλος.

Η ομάδα του Κλίβελαντ τελείωσε το ματς με 20 εύστοχα τρίποντα, με τον Κόρβερ να έχει 6/9, πετυχαίνοντας 19 πόντους, ενώ με 17 τελείωσε το ματς ο Λοβ.

Νίκη έκπληξη πέτυχαν οι Μάβερικς, που επικράτησαν με 95-89 των Σαν Αντόνιο Σπερς, στο φετινό ντεμπούτο του Λέοναρντ, που ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους. Με την ήττα αυτή η ομάδα του Σαν Αντόνιο έφτασε στο 19-9. Κορυφαίος του ματς για τους Μάβερικς ήταν ο Μπέρνς που σημείωσε 17 πόντους, ενώ ο Όλντριτζ σημείωσε 23 πόντους για τους Σπερς.

Μεγάλο ματς έγινε και στη Μινεσότα, με τους Σίξερς να παίρνουν μεγάλο διπλό απέναντι στους Τίμπεργουλβς στην παράταση με 118-112.

Καθοριστικός ήταν ο Έμπιντ που ήταν ο κορυφαίος του ματς και άγγιξε το triple-double, έχοντας 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Οι Σίξερς μάλιστα, έφτασαν να χάνουν με 86-77 αλλά κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρους τους κατάσταση και έφτασαν στη νίκη. Με δύο βολές του Έμπιντ ισοφάρισαν σε 100-100 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση και εκεί με ένα επιμέρους 12-4 άνοιξαν τη διαφορά για να πάρουν τη νίκη στο φινάλε.

Ελληνικό ενδιαφέρον είχε το ματς ανάμεσα στους Σακραμέντο Κινγκς του Κώστα Κουφού και τους Σανς του Μάικ Τζέιμς, με την ομάδα του Σακραμέντο να παίρνει τη νίκη με 99-92. Κορυφαίος ήταν ο Χιλ με 18 πόντους, την ώρα που για ακόμα ένα ματς ξεχώρισε και ο Μάικς Τζέιμς που σημείωσε 17 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Όσον αφορά τον Κουφό, αγωνίστηκε περίπου 20 λεπτά και πέτυχε 8 πόντους.