Ευρώπη

Έκλεισε το «σπίτι» της Τσεντεβίτα και προκρίθηκε στον τελικό της Αδριατικής η Μπουντούτσνοστ

Η Μπουντούτσνοστ θα είναι η αντίπαλος του Ερυθρού Αστέρα στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, αφού πέρασε από την έδρα της Τσεντεβίτα (73-78) και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Σπουδαία επιτυχία για την Μπουντούτσνοστ, η οποία έκλεισε το «σπίτι» της Τσεντεβίτα (73-78) και προκρίθηκε στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, παρότι είχε το μειονέκτημα έδρας.

Οι Κροάτες μπήκαν με… φόρα στο ματς και προηγήθηκαν 21-10 στην πρώτη περίοδο, όμως οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Ερλ Κλαρκ, πλησίασαν σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (41-39).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία στο σκορ (58-57 στο 30’). Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο όμως, μίλησε η κλάση κάποιων παικτών της Μπουντούτσνοστ, που έφτασε στο 73-78 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας, όπου θα διεκδικήσει το 2ο διαδοχικό τρόπαιό της, αλλά και μια θέση στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ερλ Κλαρκ (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Γκόρντιτς (15 πόντοι, 5 ασίστ), Μπιτάτζε (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ από την Τσεντεβίτα διασώθηκε ο Κομπς (23 πόντοι, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-39, 58-57, 73-78.