Euroleague

Έκλεισε το σπίτι του Σάρας ο Μπαρτζώκας!

Μεγάλη νίκη για τη Χίμκι του Μπαρτζώκα, η οποία επικράτησε μέσα στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με σκορ 84-74.

«Ξέρανε» τη Ζαλγκίρις η Χίμκι, που δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει την είσοδό της στην τετράδα της Ευρωλίγκας!

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε 84-74 των Λιθουανών και πλέον αμφότερες ισοβαθμούν στο 13-9, μόλις μία νίκη πίσω από τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Σάρας μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και έφτασαν να προηγούνται στην πρώτη περίοδο μέχρι και με 15 πόντους (26-11). Γρήγορα-γρήγορα οι Ρώσοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μόλις στο -1 (44-43). Μέχρι και 4’ πριν το τέλος, οι δύο «μονομάχοι» πήγαιναν χέρι-χέρι (69-69), ωστόσο στη συνέχεια ήρθε το… ξέσπασμα της Χίμκι και η κατάρρευση της Ζαλγκίρις. Οι φιλοξενούμενοι, λοιπόν, έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-5 και με καθοριστικό τον Χάνεϊκατ (που έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του με μεγάλο τρίποντο για το 73-79 στα 53’’ πριν το φινάλε) έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Σβεντ και Γκιλ με 20 πόντους, 17 πρόσθεσε ο Χάνεϊκατ με 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ κι ενώ συνολικά η Χίμκι είχε μόλις… 6 τελικές πάσες! Για τους ηττημένους, 15 πόντους έβαλε ο Ντέιβις και από 13 οι Τουπάν-Πάνγκος, με τον δεύτερο να μένει στις 2 ασίστ, κάτι που έπαιξε το ρόλο του στο να μην μπορέσει η Ζαλγκίρις να αποφύγει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-43, 59-61, 74-84