Μουντομπάσκετ 2023

«Έκλεψε» τη νίκη και την πρώτη θέση η Πολωνία!

Το «2 στα 2» έκανε η Πολωνία, που επικράτησε 79-76 της Κίνας σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, που κρίθηκε στην παράταση.

Μάγκικη νίκη για την Πολωνία, η οποία έκλεισε το «σπίτι» της Κίνας (76-79 στην παράταση) και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου της.

Ο Πονίτκα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, αφού έκανε το καθοριστικό κλέψιμο στα 4 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας και με ½ βολές έστειλε το ματς στην παράταση (72-72).

Ο 26χρονος γκαρντ των Πολωνών σημείωσε 25 πόντους συνολικά, ενώ είχε επίσης 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ, που πρόσθεσε 22 πόντους και 4 ασίστ.

Απελπιστικά μόνος για τους Κινέζους ο Γιανλιάν Γι, ο οποίος είχε 24 πόντους και 8 ριμπάουντ. Πλέον, η οικοδέσποινα καλείται να παίξει τα ρέστα της στο ματς με τη Βενεζουέλα την Τετάρτη, το οποίο θα κρίνει ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τους «16».

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Κινέζους, που ξεκίνησαν πιο δυνατά και «έχτισαν» ικανοποιητική διαφορά (16-9 στο 5’). Η ομάδα του Λι συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισε στο +10 (25-15).

Οι οικοδεσπότες διατηρούσαν τη διαφορά τους και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (33-23 στο 15’) έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και τον Γι να μοιάζει ασταμάτητος.

Εντούτοις, η Πολωνία αντέδρασε και βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, στο οποίο έστησε πάρτι και με επιμέρους σκορ 16-2 ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +4 (35-39).

Το συγκρότημα του Τέιλορ είχε αλλάξει τελείως το μομέντουμ του αγώνα και έφτασε να προηγείται μέχρι και 7 πόντους (48-55 στο 28’) κάνοντας σερί 8-0, ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (54-57).

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό και αρκετά αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν νευρικά και να μην βρίσκουν εύκολα σκορ (56-59 στο 33’). Κάπου εκεί όμως ανέλαβαν δράση ο Γι και ο Ζάο, που έφεραν και πάλι μπροστά την ομάδα τους με σερί 9-0 (65-61 στο 37’).

Τα τελευταία λεπτά ήταν για… γερά νεύρα, με τους Κινέζους να ξεφεύγουν με +5 (69-64) με ένα τρίποντο του Γι στα 105 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Σλότερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (69-67) και στη συνέχεια το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών.

Η Κίνα σφιχταγκάλιασε τη νίκη, καθώς προηγείτο 72-71 και είχε δική της την μπάλα σε επαναφορά με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Εντούτοις, ο Πονίτκα έκλεψε την μπάλα μέσα από τα χέρια του Ζάο, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και κέρδισε το φάουλ στην προσπάθειά του να αφήσει την μπάλα στο καλάθι των γηπεδούχων.

Ο Πολωνός γκαρντ όμως ευστόχησε μόνο σε μία από τις δύο βολές και ισοφάρισε σε 72-72, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο χαρακτηρίστηκε από μεγάλη νευρικότητα των δύο ομάδων, που δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Οι παίκτες του Τέιλορ ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με 2/2 βολές του Πονίτκα, απέκτησαν προβάδισμα… νίκης (73-76).

Ο Σουν με τρίποντο στα 34 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 76-76, αλλά ο Κούλιγκ με λέι-απ έγραψε το 76-78, με 10’’ να απομένουν. Ένα ακόμα λάθος στην επαναφορά σκότωσε τους Κινέζους και παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στον Πονίτκα να πάει στη γραμμή των βολών και να διαμορφώσει το τελικό 76-79, αφού ο Γι αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72, 76-79 (παρ.).