Euroleague

Ψυχωμένη Γκραν Κανάρια, «κάρφωσε» Μακάμπι Τελ Αβίβ και τελειώνει τον Σπάχια

Δεύτερη νίκη για την Γκραν Κανάρια στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε 84-78 εντός έδρας της απογοητευτικής Μακάμπι Τελ Αβίβ και φέρνει τον τεχνικό Σπάχια κοντά στην απόλυση.

Μια ψυχωμένη Γκραν Κανάρια πυροδότησε την έκπληξη της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, καθώς νίκησε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (84-78 εντός) και πανηγύρισε το 2ο ροζ φύλλο της στο φετινό θεσμό.

Κορυφαίοι για τους «νησιώτες», που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από ένα μήνα και 6 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, οι Έβανς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μπάες (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάνα (13 πόντοι, 4 ασίστ).

Από την άλλη πλευρά, οι Ισραηλινοί παραμένουν βυθισμένοι στην εσωστρέφεια έχοντας μόλις μία νίκη στην Ευρωλίγκα, με τον τεχνικό Σπάχια να βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Από το… ναυάγιο της «ομάδας του λαού» διασώθηκαν οι Ρολ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Τάιους (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Με… φόρα μπήκε στο παιχνίδι η Γκραν Κανάρια, που προηγήθηκε 14-6 στα μισά της πρώτης περιόδου, ωστόσο η Μακάμπι το «μάζεψε» κάπως (17-15 στο 8’). Παρ’ όλα αυτά, με ένα σερί 6-0, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (23-15).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς με δύο τρίποντα του Έρικσον ξέφυγαν με 12 πόντους (29-17 στο 11’). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Ισραηλινών, που ανέβασαν στροφές και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής με πρωταγωνιστή τον Καλοϊάρο (34-32 στο 15’).

Στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-38 για τους Ισπανούς.

Μετά την ανάπαυλα, η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει και να προσπεράσει στο σκορ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στο -3 (45-42 στο 21’): η Γκραν Κανάρια με απίστευτη ωριμότητα και πρωταγωνιστές τους Μπάες, Όλιβερ, ξέφυγε πάλι για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο +8 (65-57).

Στην 4η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και «έτρεξαν» σερί 11-0 για να περάσουν μπροστά στο σκορ (65-68 στο 33’) για πρώτη φορά μετά από την εκκίνηση του αγώνα. Πάλι όμως η ομάδα του Μαλδονάδο έδειξε χαρακτήρα και ανέκτησε το προβάδισμά της με ένα δικό της 7-0 (72-68 στο 35’).

Στο φινάλε της αναμέτρησης, η Γκραν Κανάρια συνέχισε να έχει προβάδισμα (79-72 στο 37’) και δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της για να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη (84-78), που ήταν η 2η της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-38, 65-57, 84-78.