Εξάδα για Κύμη, προβληματισμός για Ρέθυμνο

Παρά τις δυσκολίες στα τελευταία λεπτά, η Κύμη νίκησε το Ρέθυμνο 82-76 στη Χαλκίδα για την 23η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και βρέθηκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Η Κύμη νίκησε 82-76 το Ρέθυμνο στην Εύβοια για την 23η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και βρέθηκε προσωρινά στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, αφήνοντας το Ρέθυμνο μια νίκη πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και τους Κόροιβο και Πανιώνιο.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη διατηρούσαν ένα +5 με +6 στη λήξη της κάθε περιόδου και, παρά την πίεση των Κρητικών, που υπέπεσαν σε μαζεμένα λάθη στη λήξη της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τσαγκαράκης με 22 και ΜακΓκι με 19 πόντους, ενώ για τους Ρεθυμνιώτες ξεχώρισε ο Μούντι με 20 πόντους.

Κώττας και Μούντι ξεκίνησαν ιδανικά στο σκοράρισμα και έδωσαν το +3 στους Κρητικούς, όμως από εκείνη τη στιγμή ο Τσαγκαράκης μόνος του πήγε τη διαφορά στο +4 στη λήξη της πρώτης περιόδου για την Κύμη.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΜακΓκι ανέλαβε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα για τους Κουμιώτες και διατηρούσε το +4 με +5 για την ομάδα του, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στο 42-37.

Τα χαμηλά ποσοστά του Ρεθύμνου στα τρίποντα βοηθούσαν την Κύμη να διατηρεί το προβάδισμα στο μεγαλύτερος μέρος της τρίτης περιόδου. Ο Γιαννόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου έφερε το 62-55.

Ο ίδιος έφερε 68-67, όμως εκεί οι Μανωλόπουλος, ΜακΓκι και ΜακΦάντεν με δικές τους ατομικές ενέργειες έφεραν μια καλή διαφορά για τους Ευβοιώτες και το ροζ φύλλο στην τέταρτη περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4, Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 0/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι