Euroleague

Επιβίωσε στο «θρίλερ» με ανατροπή η Εφές

Χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 2-15 στην τέταρτη περίοδο, η Εφές νίκησε 94-90 στην Τενερίφη την Γκραν Κανάρια για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση.

Η Εφές Αναντολού νίκησε 94-90 στην Ισπανία την Γκραν Κανάρια για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 4-2 το ρεκόρ της, αφήνοντας στη μία νίκη τη νεοφώτιστη στην κορυφαία διασυλλογική ευρωπαϊκή διοργάνωση ομάδα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και στην τέταρτη το 88-79 των Ισπανών έγινε 90-94 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Στην «ανατροπή» βοήθησαν περισσότερο οι Σιμόν με 18 και Μίτσιτς με 17 πόντους. Για τους Ισπανούς, ξεχώρισε ο Στρόμπερι με 19 πόντους.

Με την καλή άμυνά της, η Εφές πλησίασε στο σκορ, αλλά και με ένα τρίποντο του Σιμόν έφτασε στο 90-92, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Έρικσον αστόχησε σε διαδοχικά τρίποντα και ο Μίτσιτς με εύστοχο ζευγάρι βολών διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες πέτυχαν μαζί 49 πόντους στην πρώτη περίοδο με πρωταγωνιστές τους Αντερσον και Σιμόν για τους Τούρκους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ευστοχία αμφοτέρων έφερε το 52-50 για την Γκραν Κανάρια.

Στην τέταρτη περίοδο πλέον, ο Όλιβερ πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για να γράψει το 80-72. Ο Μπάεθ κι ο Στρόμπερι έβαλαν 4/4 βολές για το 86-77 στο 35'. Πλάις και Μπομπουά μείωσαν σε 88-85 πριν ο Σιμόν βάλει 2/2 βολές για το 88-87. Στρόμπερι και Μπάεθ συνεργάστηκαν για το 90-87, ο Πλάις απάντησε για το 90-89 και μετά το άστοχο σουτ του Όλιβερ, ο Σιμόν με τρίποντο στα 27" έβαλε τις βάσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ 10 (2), Χάνα 9, Έρικσον 2, Μπάλβιν 2, Μπάεθ 14 (1), Πασέτσνικς 10, Παουλί, Ραμπασέδα 5 (1), Έβανς 12 (1), Στρόμπερι 19 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τιλί 7

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Μπομπουά 11 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μοερμάν 2, Πλάις 12, Μίτσιτς 17 (1), Άντερσον 13 (2), Ντάνστον 12 (11 ριμπάουντ), Σιμόν 18