Euroleague

Επιβλητική Μπασκόνια, πέρασε με πειστικό τρόπο από το Κάουνας

Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος η Μπασκόνια πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Ζαλγκίρις (79-87).

Με 5 παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (32/59 εντός παιδιάς) για εκτός έδρας παιχνίδι, η Μπασκόνια έφτασε -όπως και πέρσι- σε σπουδαίο διπλό (79-87) στο «άντρο» της Ζαλγκίρις, η οποία απογοήτευσε με την απόδοσή της. Ντέρμπι για 25 λεπτά το παιχνίδι, ωστόσο οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι στο τελευταίο κομμάτι και έφτασαν στη νίκη σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από την... περίεργη υπόθεση με τη βιντεοσκόπηση της χθεσινής προπόνησης των φιλοξενούμενων.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Γκρέιντζερ, που είχε 15 πόντους με 5/7 τρίποντα, ακολούθησαν σε απόδοση οι Σενγκέλια (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Σιλντς (14 πόντοι), Τζάνινγκ (11 πόντοι), Χουέρτας (11 πόντοι). Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεχώρισε ο γκαρντ Γουόλτερς, που σημείωσε 19 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Στα πρώτα λεπτά φάνηκε πως το παιχνίδι θα ήταν ιδιαιτέρως αμφίρροπο. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 10-9 στο 6’, ωστόσο η Μπασκόνια απάντησε με σερί 6-0 για να βρεθεί στο +5 (10-15) ένα λεπτό αργότερα. Εντούτοις, οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 11-3 πέρασαν μπροστά 21-18 (9’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +2 (24-22), με τον γκαρντ Γουόλτερς να έχει πετύχει τους 10 από τους 24 συνολικά πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι-χέρι (34-34 στο 17’), όμως οι Βάσκοι ξέφυγαν κάπως στο σκορ (37-42 στο 19’). Δύο εύστοχες βολές του Μιλάκνις «έγραψαν» το 39-42 στο τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλά ποσοστά στα εντός παιδιάς.

Όσο ισορροπημένο ήταν το πρώτο 20λεπτο, άλλο τόσο διαφορετική ήταν η τρίτη περίοδος, που εξελίχθηκε σε… παράσταση για ένα ρόλο. Πιο συγκεκριμένα, η Μπασκόνια έστησε… πάρτι στο παρκέ εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα της άμυνας των γηπεδούχων και τις λανθασμένες επιλογές τους στην επίθεση: το 46-46 του 24’ μετατράπηκε σε 49-59 τρία λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Μαρτίνεθ διατήρησε διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-63), στο οποίο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησαν φορτσάτοι και με ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 57-63 (31’). Παρ’ όλα αυτά, οι Βάσκοι πάλι αντέδρασαν και με δύο διαδοχικά τρίποντα από Γκρέιντζερ, Σενγκέλια απομακρύνθηκαν 12 πόντους (57-69 στο 32’), που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι.

Με δύο τρίποντες «βόμβες» από τον φοβερό και τρομερό Γκρέιντζερ στο τέλος της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 17 πόντους (59-76 στο 34’) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση-νίκη. Η Μπασκόνια συνέχισε να διατηρεί διαφορά πάνω από 15 πόντους (66-83 στο 37’), όμως κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Ζαλγκίρις και με ένα 6-0 σερί μείωσε σε 72-83 (38’).

Ένα μεγάλο καλάθι του Σιλντς «έκοψε» τα πόδια των Λιθουανών (72-85 με δύο λεπτά να απομένουν). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και «έτρεξαν» σερί 7-0 για να μειώσουν στους 6 πόντους (79-85) με 30 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα. Οι Βάσκοι δεν έχασαν όμως την ψυχραιμία τους και με 2/2 βολές του Χουέρτας σφράγισαν τη νίκη τους (79-87).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 39-42, 53-63, 79-87.