Επιβλητικός Προμηθέας, συνέτριψε την Τουρκ Τέλεκομ

Εξαιρετική εμφάνιση για τον Προμηθέα Πατρών στην Προύσα, όπου κέρδισε 88-66 την Τουρκ Τέλεκομ στο φιλικό τουρνουά που διεξάγεται εκεί.

Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας Πατρών συνέτριψε 88-66 την Τουρκ Τέλεκομ για το φιλικό τουρνουά της Προύσας. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 22-21 στην πρώτη περίοδο, ενώ οι Αχαιοί βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν στο υπέρ τους 43-38 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Γιατρά ήταν εντυπωσιακή και ξέφυγε στο σκορ χτίζοντας διψήφιες διαφορές μέσω της καλής λειτουργίας και στις δύο άκρες του παρκέ: στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου έφτασε στο +16 (49-65).

Οι Αχαιοί συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και στην τέταρτη περίοδο και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά για να επικρατήσουν τελικά 88-66 και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στο τουρνουά της Προύσας.

Κορυφαίοι για το σύνολο του Γιατρά οι Μέιερ (16 πόντοι), Χρήστος Σαλούστρος (15 πόντοι) και Ρίον Μπράουν (14 πόντοι), ενώ από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Στίματς, που σταμάτησε στους 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-43, 49-65, 66-88.