Ευρώπη

Επίδειξη δύναμης και break της Σάσαρι στην έδρα της Βενέτσια!

Διπλό… τίτλου για τη Σάσαρι, που πέρασε από τη Βενετία (66-80) και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Επίδειξη δύναμης από τη Σάσαρι, η οποία έσπασε με επιβλητικό τρόπο την έδρα της Βενέτσια (66-80) και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ποτσέκο ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε δικαιότατα στη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και απέκτησαν προβάδισμα για να κλείσουν στο +4 το δεκάλεπτο (17-21). Στη δεύτερη περίοδο έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 20-13 έφτασαν στο +11 στο ημίχρονο (30-41).

Η κατάσταση βελτιώθηκε κάπως για τους Βενετσιάνους μετά το 25’, όταν μετέτρεψαν το εις βάρος τους 36-52 σε 51-58. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ποτσέκο αφυπνίστηκαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 14 πόντους διαφορά (52-66).

Η ομάδα της Σαρδηνίας είχε βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι καλό. Μάλιστα, ξέφυγε ακόμα και με +17 (59-76 στο 36’) για να ολοκληρώσει το παιχνίδι στο 66-80.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Σμιθ (19 πόντοι, 6 ασίστ), Κούλεϊ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ΜακΓκι (14 πόντοι), Τόμας (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από την άλλη, για την ομάδα του Ντε Ραφαέλε διασώθηκε ο Ντέι, ο οποίος είχε 20 πόντους, ενώ ο Μπράμος τελείωσε το ματς με 2 πόντους και 1/6 εντός παιδιάς.

Τώρα, η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Σάσαρι, όπου θα διεξαχθούν το τρίτο (14/4) και το τέταρτο παιχνίδι (16/6), με τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 30-41, 52-66, 66-80.