Euroleague

Επική αντεπίθεση και σπουδαίο διπλό για τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

Σημαντική νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Σφαιρόπουλου, που απέδρασε με το διπλό (71-73) από την έδρα της Νταρουσάφακα.

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στις αρχές της 4ης περιόδου (65-51), αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ πραγματοποίησε επική αντεπίθεση και έφτασε σε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Νταρουσάφακα (71-73), αν και... αγχώθηκε προς το φινάλε.

Στα... σχοινιά για 31 λεπτά οι Ισραηλινοί, όμως στο φινάλε εκμεταλλεύτηκαν την απειρία και τα λάθη των Τούρκων για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση με επιμέρους σκορ 22-9 στην 4η περίοδο. Έτσι, έφτασαν στο 3ο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Ευρωλίγκα, αφήνοντας την ομάδα του Τσακί στο 1-10.

Πέντε παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Ο’ Μπράιαντ, που πέτυχε double-double (12 πόντοι, 14 ριμπάουντ). Να σημειωθεί ότι πριν από το ματς βραβεύτηκε ο γκαρντ των φιλοξενούμενων, Σκοτ Γουίλμπεκιν, που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο πρώην σέντερ της ΑΕΚ, Μάικλ Έρικ, σταμάτησε στους 20 πόντους και «κατέβασε» 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Έρικ ξέφυγαν με 5 πόντους (11-6) στα πρώτα 4 λεπτά. Εντούτοις, οι Ισραηλινοί βρήκαν απαντήσεις, κυρίως με τον Ο’ Μπράιαντ, για να περάσουν μπροστά (14-17) με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντάγκλας για το 17-17.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η Νταρουσάφακα προσπαθούσε να «χτίσει» διαφορά, ωστόσο δεν τα κατάφερνε αφού η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν της το επέτρεπε. Έτσι, στα μισά του δεκαλέπτου οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν και πάλι στο… Χ (29-29 στο 15’).

Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι ξέφυγαν με ένα σερί 5-0 (34-29 στο 16’), με τη Μακάμπι να επιστρέφει εκ νέου (37-36 στο 18’). Με γκολ-φάουλ του Μπράουν και δύο εύστοχες βολές του Κοσούτ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αβάντζο» 6 πόντων (42-36).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Νταρουσάφακα να «χτυπάει» στις αδυναμίες των Ισραηλινών και τους Ντάγκλας, Έρικ να κάνουν… πάρτι. Με ένα επιμέρους 9-2, η ομάδα του Τσακί απομακρύνθηκε με 13 πόντους διαφορά (51-38 στο 23’).

Η Μακάμπι μείωσε κάπως (53-45 στο 25’), όμως και πάλι οι Τούρκοι βρήκαν τις λύσεις για να ξεφύγουν: με τον Έρικ να συνεχίζει το κρεσέντο του και τον ΜακΚόλουμ να σκοράρει για τρεις, έφτασαν για πρώτη φορά στο +16 (61-45 στο 28’). Εντέλει, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Νταρουσάφακα στο +11 (62-51).

Το 4ο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκίνησε με 3 εύστοχες βολές του Πέινερς, που έφεραν το σύνολο του Τσακί στο +14 (65-51). Κάπου εκεί ωστόσο ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που «έτρεξαν» σερί 12-0 με 4 διαδοχικά τρίποντα (65-63 στο 35’)! Πλέον, είχαμε… ματς και όλα έδειχναν ότι οδεύαμε σε συγκλονιστικό φινάλε.

Όπερ και εγένετο. Η Νταρουσάφακα κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (68-65 στο 36’), αλλά πάλι η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκανε την αντεπίθεσή της χάρη στην εξαιρετική άμυνά της και με σερί 8-0, πέρασε μπροστά στο τελευταίο δίλεπτο (68-73).

Ο Έρικ με 2/2 βολές στα 33 δευτερόλεπτα μείωσε (70-73), ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Γουίλμπεκιν απέτυχε να «σκοτώσει» την πρώην ομάδα του αστοχώντας στα 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Στη συνέχεια, ο ΜακΚόλουμ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Ρολ, όμως ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές (71-73 στα 9 δευτερόλεπτα). Ο τελευταίος λόγος ανήκε στους γηπεδούχους, με τον ΜακΚόλουμ να αναδεικνύεται σε μοιραίο παίκτη τους, καθώς δέχθηκε την τάπα από τον Κέιν, ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (71-73) ολοκληρώνοντας έτσι μια σπουδαία ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73.