NBA

«Έπνιξαν» τους Σέλτικς με ζώνη και… 2-0 οι Χιτ

Το Μαϊάμι επέστρεψε από το -17 και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Ανατολής.

Οι Χιτ δεν παραδίνονται ποτέ! Παρότι βρέθηκαν στο -17 στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, με όπλο την τρομερή άμυνα ζώνης τους ανέτρεψαν το παιχνίδι, επιβλήθηκαν των Σέλτικς 106-101 και έκαναν το 2-0 στους τελικούς της Ανατολής. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα έφτασε στο 10-1 στα φετινά playoffs!

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους (10/19 σουτ) και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 21 πόντους (10/16 δίποντα) και 10 ριμπάουντ ηγήθηκαν του Μαϊάμι, που έπαιξε ένα ακόμη καταπληκτικό ματς σε άμυνα κι επίθεση. Ο Κέμπα Γουόκερ είχε 23 και οι Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν από 21 πόντους για τους Σέλτικς, που όμως πελάγωσαν απέναντι στη ζώνη έχοντας 20 λάθη.

Το τρίτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Κυριακής (3:30 ώρα Ελλάδας).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Σέλτικς κυριάρχησαν στο δεύτερο και με πρωταγωνιστές τους Γουόκερ και Σμαρτ έφτασε λίγο πριν το ημίχρονο στο +17, 60-43. Το Μαϊάμι φυσικά δεν κατέθεσε τα όπλα και με μια τρομερή τρίτη περίοδο (17-37) έφερε το ματς τούμπα. Αντεμπάγιο και Κράουντερ, μαζί με την άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο Έρικ Σπόελστρα οδήγησαν στο να γυρίσει το παιχνίδι (71-72) και να κλείσει το δωδεκάλεπτο με τους Χιτ στους επτά (77-84). Η Βοστώνη με ένα επί μέρους 15-2 ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο +5 (94-89), 4:25 πριν το τέλος. Το Μαϊάμι δεν το έβαλε κάτω, αντέδρασε με ένα 13-1 και έβαλε γερές βάσεις (95-102). Τα δύο τρίποντα του Μπράουν κράτησαν όρθιους τους Σέλτικς, που μετά το λάθος στη συνεννόηση των Χίρο και Μπάτλερ είχαν 23’’ για να ισοφαρίσουν. Όμως το τρίποντο του Μπράουν από τη γωνία δεν βρήκε στόχο και ο Μπάτλερ από τη γραμμή «καθάρισε» το παιχνίδι.

Δωδεκάλεπτα: 31-28, 60-47, 77-84, 101-106.