Ευρώπη

«Έπνιξε» τον Ερυθρό Αστέρα και μείωσε τη σειρά η Μπουντούτσνοστ

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπουντούτσνοστ επικράτησε 80-72 του Ερυθρού Αστέρα και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκας.

Αρνείται να… πεθάνει η Μπουντούτσνοστ, που βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του τρίτου τελικού με τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο δεύτερο μέρος και έφτασε στο τελικό 80-72, για να μειώσει σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκας.

Πρωταγωνιστές για τους Μαυροβούνιους ο Νόρις Κόουλ και ο Κότι Κλαρκ, που σημείωσαν 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, για την ομάδα του Τόμιτς ξεχώρισε ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, αλλά σίγησε μετά την ανάπαυλα.

Τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-11 στο 6’), ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» σερί 7-0 και έφυγε (11-18 στο 8’). Με τον Ρίβερς να πυροβολεί, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (18-25).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (30-33 στο 13’). Εντούτοις, ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού συνέχισε το κρεσέντο του και έστειλε την ομάδα του μέχρι και το +12 (34-46 στο 16’).

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Μπουντούτσνοστ αντέδρασαν εκ νέου και με επιμέρους σκορ 8-1, μείωσαν πάλι (42-47 στο 18’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους να προηγούνται με +5 (45-50) και τον Ρίβερς να έχει 19 πόντους με 6/6 εντός παιδιάς!

Η τρίτη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με τις δύο πρώτες και χωρίζεται σε δύο κομμάτια. Στο αρχικό πεντάλεπτο, η ομάδα του Τόμιτς διατήρησε το προβάδισμά της (52-56) και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό.

Το δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ανήκε ολοκληρωτικά στους Μαυροβούνιους, που «έτρεξαν» σερί 14-0 (!) με πρωταγωνιστές τους Κότι Κλαρκ και Κόουλ, για να ανατρέψουν πλήρως την εις βάρος τους κατάσταση και να περάσουν μπροστά με διψήφια διαφορά (66-56 στο 29’) και να μπουν με αέρα 8 πόντων στην τέταρτη περίοδο (66-58).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ήταν πολύ νευρικοί επιθετικά και είδαν τον Ρίβερς να «κολλάει». Με ένα καθοριστικό τρίποντο του Τζάκσον, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (75-65 στο 37’) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους.

Η απέλπιδα προσπάθεια των Σέρβων στο φινάλε, έπεσε στο κενό και ως εκ τούτου το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στην Μπουντούτσνοστ (80-72), που μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών, η οποία κρίνεται στις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 45-50, 66-58, 80-72.