Ευρώπη

Έσπασε το… ρόδι η Βαλένθια!

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βαλένθια επικράτησε 91-76 της Ανδόρας, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και ανεβάζοντας… στροφές στην τελευταία περίοδο, η Βαλένθια έκαμψε την αντίσταση της Ανδόρας, επικρατώντας 91-76 και παίρνοντας έτσι την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πέντε παίκτες των «νυχτερίδων» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χέρμανσον να ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, τους Κάλινιτς και Πρέπελιτς να είχαν από 13π., ενώ από 12π. είχαν οι Τόμπι και Βαν Ρόσομ.

Από την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα, ξεχώρισε ο Πέρες με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 39-36, 66-63, 91-76