Euroleague

Έσπασε το… ρόδι με ηγέτη τον Σλούκα η Φενέρ!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας 92-86 στην παράταση μέσα στο Μιλάνο της Αρμάνι με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα!

«Απόδραση» από το Μιλάνο για τη Φενέρμπαχτσε!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 92-86 της Αρμάνι στην παράταση και έχοντας κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα!

Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 9 ασίστ, με τους Ντατόμε και Γουοναμέικερ να είχαν από 16 πόντους ο καθένας και τον Μέλι να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Πιανιτζάνι ξεχώρισαν οι Μπερτάνς και Εμπαγέ με 16 πόντους ο καθένας.

Πολύ καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται ψηλά και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Φενέρ να προηγείται 23-21. Το ματς ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (29-29), καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Αρμάνι επέβαλλε τον ρυθμό της και αφού πήρε το προβάδισμα (36-31), πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-37.

Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αντιδράσει, όπου αρχικά πέρασε ξανά μπροστά (43-45), ενώ με πρωταγωνιστές τους Ντατόμε και Σλούκα έκλεισε στο +10 (54-64) την περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, γηπεδούχοι πίεσαν τους πρωταθλητές Ευρώπης (75-77) και με το τρίποντο του Μίτσοβ –ύστερα από δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ- ισοφάρισαν (80-80), στα 7’’ πριν τη λήξη, με τον Γουοναμέικερ να χάνει το τελευταίο σουτ και έτσι το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε επέβαλλε τον ρυθμό της και «καθαρίζοντας» το παιχνίδι, έφυγε με τη νίκη, επικρατώντας 92-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-37, 54-64, 80-80 κ.α., 86-92 παρ.