Euroleague

Εύκολα η Εφές στον τουρκικό «εμφύλιο»

Με χαρακτηριστική άνεση και με πρωταγωνιστή τον Μοερμάν, η Εφές σημείωσε την 13η νίκη της σε 19 παιχνίδια απέναντι στην Νταρουσάφακα με 82-68.

Με χαρακτηριστική άνεση η Εφές πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» με την Νταρουσάφακα. Το 82-68, δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, καθώς η Εφές από τα μέσα της πρώτης περιόδου, άρχισε να αποκτά διαφορές και εξαφανίστηκε από το οπτικό πεδίο της αντιπάλου της για να πάρει το 13ο ροζ φύλλο. Ο Μοερμάν με 15 και ο Μίσιτς με 11 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την γηπεδούχο, ο Τόνεϊ Ντάγκλας με 17.

Η Νταρουσάφακα πήρε ένα πρώτο προβάδισμα με 7-5, αλλά με ένα σερί 9-0 με τον Μίσιτς να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, η Αναντολού πήρε το προβάδισμα με 14-7 στο 7’ και έκτοτε δεν το ξανάχασε ποτέ. Με πέντε πόντους του Ροντρίγκ Μπομπουά το ματς έκλεισε στο 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Μοερμάν ήταν εκείνος που πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με έξι συνεχόμενους πόντους και την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο +11 με 27-16 και από εκεί και μετά το νερό μπήκε στο αυλάκι για τη νίκη της Εφές. Από εκεί και μετά ένα 13-4 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου από το 32-21 στο 16’, έφερε την γηπεδούχο σε θέση να έχει «καθαρίσει» στην ουσία το ματς με το 45-25 στο ημίχρονο.

Το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα από το 3ο δεκάλεπτο, οπότε και στο 27’ η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους, αφού ο Μπομπουά με δίποντο διαμόρφωσε το 63-34, πριν η Νταρουσάφακα με δύο απανωτά τρίποντο του Ντάγκλας, να κλείσει η φιλοξενούμενη στ -21, με 66-45.

Στην τελευταία περίοδο η Εφές, δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους, αλλά η Νταρουσάφακα μάζεψε τη διαφορά για να τελειώσει με το αξιοπρεπές 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-45, 82-68