Φιλί… ζωής στην Κύμη από τον ΜακΦάντεν μέσα στη Νέα Σμύρνη!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και καθοριστικό στο τέλος τον ΜακΦάντεν, η Κύμη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (92-91) στη φετινή Α1 απέναντι στον Πανιώνιο, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Θρίλερ με… Happy end για την Κύμη!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Α1, επικρατώντας 92-91 στην παράταση (80-80 κ.α.) του Πανιωνίου, στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Νέας Σμύρνης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο ΜακΦάντεν, ο οποίος εκτός από τους 35 πόντους που σημείωσε, είχε και τα κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά του έξτρα πεντάλεπτου.

Από τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι είναι πλέον η μοναδική ομάδα χωρίς ροζ φύλλο (0-7), ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 24 πόντους.

Ντέρμπι από νωρίς ήταν η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες (9-9). Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα (15-12), αλλά ο ΜακΦάντεν αντέδρασε για λογαριασμό της Κύμης και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 19-17. Με… φόρα μπήκε στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Νέας Σμύρνης και κάνοντας ένα 10-0, έφτασε στο +8 (27-19), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν (27-27), τους «κυανέρυθρους» να απαντούν (33-27) και στη συνέχεια τον Τζόουνς να ισοφαρίζει (35-35). Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, οι παίκτες του Καστρίτη επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το +4 (38-42).

Με την ίδια συγκέντρωση μπήκε η Κύμη στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας «πάρτι» μέσα στη ρακέτα, έφτασε ακόμη και στο +10 (45-55) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Πανιωνίου. Αρχικά, οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στο -5 (50-55) και στη συνέχεια με τον Ντιαλό να παίρνει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. πήραν το προβάδισμα (61-58), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Τζόουνς έκοψε τη… φόρα των γηπεδούχων και έτσι διαμόρφωσε το 61-61 στο τέλος.

Το ίδιο ορεξάτος μπήκε ο Τζόουνς και στην τέταρτη περίοδο, με την Κύμη να πηγαίνει στο +4 (68-72). Στη συνέχεια, ο ΜακΝίλι έδωσε… ανάσα στον Πανιώνιο (73-72) και τον διατήρησε μπροστά ώσπου ο ΜακΦάντεν με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα (75-77), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς. Το… θρίλερ συνεχίστηκε, με τους γηπεδούχους να μετρούν 0/4 βολές, αλλά τον Σακελλαρίου με «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους (78-77). Ο Τζόουνς με καλάθι και φάουλ έκανε το 78-80, με τον Σακελλαρίου να κερδίζει τρεις βολές, ύστερα από φάουλ του Μπάρλου στα 2,7’’, να κάνει 2/3 και έτσι το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (80-80), αφού ο Σαρικόπουλος έκανε την τάπα στον ΜακΓκί στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (84-84), με τον Τσούπκοβιτς να δίνει μεγάλη «ανάσα» τεσσάρων πόντων (88-84) στον Πανιώνιο, στα 1:24’’ για τη λήξη. Ωστόσο, ο ΜακΦάντεν δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη και με ένα δικό του 7-0, έκανε το 88-92, στα 7’’. Το τρίποντο του Σακελλαρίου έκανε το 91-92 και αυτό ήταν το τελικό σκορ, καθώς ο Τσαγκαράκης είχε 0/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-42, 61-61, 80-80 κ.α., 91-92 παρ.

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 24 (4), Νταλό 12 (2), Τσούπκοβιτς 11 (1), ΜακΝίλι 11 (1), Σαρικόπουλος 9, Δίπλαρος 5 (1), Μίχαλος, Κράβιτς 9, Καμπερίδης, Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 5 (1).

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Οκερεαφόρ 7 (1), Τζόουνς 28 (2), ΜακΓκί 5 (10ριμπ.), Σμιθ 5 (10ριμπ.), Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 2, Μπάρλος 4, Κάιζερ, ΜακΦάντεν 35 (7/11τρ.).