Φιλική 30άρα για ΑΕΚ, άρπαξε την ευκαιρία ο Τσαλμπούρης

«Φορτσάτη» στο τελευταίο φιλικό της η ΑΕΚ, επικράτησε εύκολα 85-56 του Αμύντα, με τον Τσαλμπούρη να αρπάζει την ευκαιρία και με 13 πόντους να είναι εκ των διακριθέντων.

«Αεράτη» θα μπει στις επίσημες υποχρεώσεις της η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε εύκολα 85-56 του Αμύντα, στο τελευταίο της φιλικό τεστ, με τον Γιούρε Ζντοβτς να δοκιμάζει πολλά πρόσωπα και διάφορα σχήματα. Πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν οι Μάικλ Ντίξον και Τζαουάντ Γουίλιαμς με 15 πόντους, με τον δεύτερο να δείχνει σημάδια… ανάκαμψης σε σχέση με τις προηγούμενες «δοκιμές», ενώ ο Γιώργος Τσαλμπούρης άρπαξε την ευκαιρία που του δόθηκε και σημειώνοντας 13 πόντους ήταν εκ των διακριθέντων.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Ούκιτς, Ντίξον, Μιλόσεβιτς, Γουίλιαμς, Όουενς και από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε... κεφάλι στο σκορ (19-14) στο 10’, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +21 για την «Βασίλισσα» (46-25). Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, έφτασε να προηγείται 38-23 στο (18’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 46-25. Στην επανάληψη η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 33 πόντους (78-45) στο (35’).

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο ιδιοκτήτης της κιτρινόμαυρης ΚΑΕ, Μάκης Αγγελόπουλος μαζί με τον επικεφαλής του Αναπτυξιακού Προγράμματος Ντράγκαν Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-25, 68-43, 85-56

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (1), Σάκοτα 5 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 9 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Όουενς, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας 11 (2), Ουίλιαμς 15 (1), Τσαλμπούρης 13.