Εurobasket 2015

Γαλλία με… μανία!

Η Λετονία θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής μας για τις θέσεις 5-8 στο Ευρωμπάσκετ, καθώς υπέκυψε στις… ορέξεις των Γάλλων, οι οποίοι προκρίθηκαν στον ημιτελικό με την Ισπανία, επικρατώντας 84-70.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γαλλία αποφάσισε να κόψει τα… αστεία, με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» τη Λετονία με σκορ 84-70 και να τη στείλει στην Ελλάδα για τις θέσεις 5-8 του Ευρωμπάσκετ.

Κορυφαίος για τους «τρικολόρ» ήταν ο Τόνι Πάρκερ με 18 πόντους, με τον Ντιαό να προσθέτει 14 και τον Γκομπέρ άλλους 13. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιανιτσένοκς και Στρέλνιεκς με 16 πόντους και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Λετονία στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Μπαγκάτσκις διατηρούσαν το προβάδισμα (5-10) από το ξεκίνημα, με τη Γαλλία να καταφέρνει να περνάει μπροστά (15-14), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με «όπλο» την καλή τους περιφέρεια, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 25-21, έχοντας φτάσει ακόμα και στο +6 (19-25).

Μέσα σε τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι «τρικολόρ» γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση (27-26). Οι Λετονοί δεν… πτοήθηκαν και πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (29-34), όμως η… χαρά τους κράτησε μέχρι να «ξυπνήσει» το Τόνι Πάρκερ. Ο σταρ των Σπερς πήρε από το… χέρι τους Γάλλους, τους οποίους και έστειλε στα αποδυτήρια προηγούμενους 40-38.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Γαλλία πάτησε το γκάζι και πήγε στο +12 (52-40), με τη Λετονία να δείχνει να τα έχει… χαμένα. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, ωστόσο αυτό βοήθησε τους «τρικολόρ» να κλείσουν την περίοδο με την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-45). Με την ίδια… ταχύτητα μπήκαν οι παίκτες του Κολέ και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 17 πόντους (64-47). Έτσι κύλησε στα εναπομείναντα λεπτά η αναμέτρηση, με τους Γάλλους να χαλαρώνουν λίγο πριν τη λήξη και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 40-38, 56-45, 84-70

Γαλλία (Κολέ): Βέστερμαν 2, Μπατούμ 4, Λοβέρν 10, Καουντί 1, Πάρκερ 18, Φουρνιέ 7, Πιετρούς, Ντε Κολό 11, Ντιαό 14, Ζελαμπάλ 4, Γκομπέρ 13, Τζαϊτέ.

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μέγερις 3, Φρεϊμάνις 9, Μπλουμς, Μπέρτανς 12, Τίμα 5, Γιανιτσένοκς 16, Στρέλνιεκς 14, Μπέρζινς 2, Βετσβάγκαρς 2, Κάρλις, Πέινερς, Μέιερς 7.