Ευρώπη

Γλίτωσε τη συντριβή ο Άρης

Βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και 28 πόντους. Τελικά, ο Άρης γλίτωσε τα χειρότερα αλλά όχι και την ήττα 75-56 από την Μπούντουτσνοστ, η οποία "πήρε" και το πλεονέκτημα καλύπτοντας τη διαφορά.

Μια κάκιστη αρχή και μια... μέτρια συνέχεια έφεραν τον Άρη να γνωρίζει την ήττα 75-56 από την Μπούντουτσνοστ αλλά και να χάσει και τη διαφορά των 18 πόντων που είχαν οι κίτρινοι από το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Οι παίκτες στο Δημήτρη Πρίφτη εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτό το παιχνίδι του Eurocup, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να βρεθούν πίσω στο σκορ αλλά και με 28 πόντους διαφορά (40-12) στη δεύτερη περίοδο του αγώνα.

Αυτή ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι το οποίο δεν άρχισε καθόλου καλά για τους κίτρινους. Κακοί αμυντικά και επιθετικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-1 στα πρώτα λεπτά.

Ο Άρης δεν βελτιώθηκε, αντίθετα με την Μπουντουτσνοστ. Η διαφορά άρχισα να αυξάνεται και τον Άρη να απειλείται με μια συντριβή.

Στην τέταρτη περίοδο η ελληνική ομάδα μείωσε στους 12 πόντους αλλά μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι αυξάνοντας τη διαφορά στους 19 πόντους όπως και στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56
Μπουντούτσνοστ: Σέχοβιτς 17, Γιάραμαζ 13, Σούμποτιτς 5, Σέχοβιτς Σιντ 7, Κάραπιτς 2, Κουκ 6 (10ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 13 (8ρ),Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.
Αρης: Ξανθόπουλος 5, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ (0/11 σουτ), Ουότερς 11, Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν 11, Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, ΜακΝιλ 4.