NBA

Η «τιτανομαχία» Ντέιβις-Έιτον (video)

Οι Άντονι Ντέιβις και Ντιάντρε Έιτον πρόσφεραν μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή κόντρα τα ξημερώματα στην αναμέτρηση ανάμεσα στους Νιου Ορλίνς Πέλικανς και Φίνιξ Σανς.

Οι Πέλικανς επικράτησαν εύκολα με σκορ 119-99 των Σανς, ωστόσο εξαιρετικό ενδιαφέρον είχε η ατομική κόντρα των Άντονι Ντέιβις-Ντιάντρε Έιτον, οι οποίοι θεωρούνται εκ των κορυφαίων ψηλών του ΝΒΑ.

Ο 25χρονος πάουερ φόργουορντ / σέντερ, ήταν ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους , καθώς κατέγραψε στην στατιστική του 26 πόντους (12/12 β, 7/18 σουτ και 0/2 τριπ), 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο στα 36 λεπτά που αγωνίστηκε.

Από την άλλη πλευρά, ο 20χρονος σέντερ των «Ήλιων», κατέγραψε εξίσου νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους (2/2 β και 9/12 σουτ) και 12 ριμπάουντ ενώ πρόσθεσε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, στα 30 λεπτά της συμμετοχής του.

Με έξι χρόνια ήδη στο ΝΒΑ, ο Ντέιβις έδειξε τα ξημερώματα την περισσότερη εμπειρία και ηγετική φυσιογνωμία που διαθέτει σε σχέση με τον νεαρό, ωστόσο το νούμερο ένα του εφετινού «draft» έδειξε για ακόμη μια φορά το πλούσιο ταλέντο που διαθέτει.

Την φετινή σεζόν, ο ηγέτης των Πέλικανς έχει κατά μέσο όρο, 24.6 πόντους (75.6% β, 46.3% σουτ και 35% τριπ), 12.1 ριμπάουντ, 4.8 ασίστ, 3.1 κοψίματα και 1.6 κλεψίματα στους εννέα αγώνες που αγωνίστηκε. Στην καριέρα του στο ΝΒΑ, σε 419 αγώνες έχει κατά μέσο όρο 23.5 πόντους (79.4% β, 51.6% σουτ και 31.0% τριπ), 10.4 ριμπάουντ, 1.9 ασίστ, 2.4 κοψίματα και 1.3 κλεψίματα.

Ο Έιτον την εφετινή σεζόν, στα 12 παιχνίδια που αγωνίστηκε, έχει κατά μέσο όρο 16.1 πόντους (75.8% β και 60.4% σουτ), 10.9 ριμπάουντ, 3.0 ασίστ και 0.7 κοψίματα.

Η χθεσινή τους συνάντηση ήταν αναμφισβήτητα ένα πολύ σημαντικό μάθημα για τον νεαρό απόφοιτο του κολεγίου της Αριζόνα, σε μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή κόντρα σέντερ, υψηλών προδιαγραφών.