Euroleague

Η ΤΣΣΚΑ την... εκδίκηση και η Φενέρ τη διαφορά!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο πήρε η ΤΣΣΚΑ, επικρατώντας 70-68 της Φενέρ, αλλά η ομάδα του Ζοτς απέχει μία νίκη από το να κλειδώσει την πρωτιά, αφού δεν υπερκαλύφθηκε το +4.

Ύστερα από ένα μεγάλο ντέρμπι, αλλά με καθοριστικούς στο τέλος τους Κλάιμπερν και Χίγκινς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε 70-68 της Φενέρμπαχτσε, όμως δεν υπερκάλυψε το -4 της ήττας στον πρώτο γύρο και έτσι οι Τούρκοι απέχουν μία νίκη από την εξασφάλιση της πρωτιάς.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο πρώτος και στους 15 ο δεύτερος, ο οποίος πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο στα 25'' πριν τη λήξη, για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που ανέβηκε στο 22-6.

Από το σύνολο του Ομπράντοβιτς, που πήγε στο 23-5, ξεχώρισαν οι Κάλινιτς και Ντίξον με 17 και 15 πόντους ο καθένας, με τον Σλούκα να είχε 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Η Φενέρ είχε τον έλεγχο από νωρίς στο ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +7 (9-16), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ΤΣΣΚΑ έσφιξε αμυντικά και έτσι κατάφερε να πλησιάσει (14-18). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε τα ηνία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει στο +8 (27-35), στο 18’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ιτούδη αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Ντε Κολό έκαναν ένα 9-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι πήγαν προηγούμενοι 36-35, στα αποδυτήρια.

Με ένα 5-0 μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο δεύτερο μέρος και με το συνολικό σερί να φτάνει στο 14-0, πήγε στο +6 (41-35), ενώ με τρίποντο του Ροντρίγκεθ έφτασε στο +7 (44-37), 24’. Εκεί, άρχισε η αντεπίθεση της Φενέρ με τον Κάλινιτς, ο οποίος την έσπρωξε σε ένα επιμέρους 4-11 και έτσι έφερε το ματς στα ίσα (48-48), στο 29’. Όμως, η «ομάδα του στρατού» απάντησε στο τέλος με ένα 4-0 (52-48).

Πολύ σφιχτό ήταν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τα τρίποντα του Ντίξον να κάνουν το 54-54, στο 36’. Έκτοτε, ο ρυθμός ανέβηκε με τους Κλάιμπερν και Χίγκινς να στέλνουν την ΤΣΣΚΑ στο +4 (63-59). Οι Τούρκοι απάντησαν και έφεραν το ματς στα ίσα (65-65), αλλά το τρίποντο του Χίγκινς έκανε το 68-65, στα 25’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησε 1/2 βολές από τον Ντίξον, 2/2 από τον Κλάιμπερν, με τον Σλούκα να διαμορφώνει απλά το 70-68 για τη νίκη των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 36-35, 52-48, 70-68