Ευρώπη

Ιστορική νίκη για Λαύριο και προβάδισμα πρόκρισης!

Με νίκη συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Λαυρίου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς επικράτησε 82-73 της Ντνίπρο, για τον πρώτο γύρο των προκριματικών του FIBA Europe Cup.

Με καλή άμυνα στο τέλος και τον Χαραλαμπόπουλο να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια, το Λαύριο νίκησε 82-73 την Ντνίπρο, στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της ιστορία του και παράλληλα πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς (26/9) για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του FIBA Europe Cup.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σερέλη ήταν ο Λαμπ με 16 πόντους, με τον διεθνή φόργουορντ να προσθέτει άλλους 15 και τον Μιλόσεβιτς άλλους 12, με 7 ριμπάουντ. Από τους Ουκρανούς, ξεχώρισαν οι Μίσουλα και Τιμοφεγένκο με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Νωθρά μπήκε στο παιχνίδι το Λαύριο, με αποτέλεσμα η Ντνίπρο να το αιφνιδιάσει και να ξεφύγει (3-9), φτάνοντας στο +8 (4-12) στα μισά. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σερέλη πίεσε στην άμυνα και έτσι βρήκε ρυθμό για να κάνει ένα επιμέρους σκορ 12-2, παίρνοντας το προβάδισμα (16-14). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που τους βρήκε με το υπέρ τους 26-22.

Το ίδιο καλά μπήκε το Λαύριο και στη δεύτερη περίοδο και με τους Νίξον-Λαμπ όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά του, αλλά έφτασε στο +7 (33-26), στο 14’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Σερέλη, καθώς η αστοχία και τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Ουκρανούς να περάσουν μπροστά (35-36), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (40-45).

Η Ντνίπρο είχε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το Λαύριο ήταν πιο επιθετικό, πλησιάζοντας στο σκορ (49-51). Από το 35’ και μετά, οι παίκτες του Σερέλη έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και αυτό τους έδωσε την ευκαιρία να περάσουν μπροστά (57-54), στο 28’. Έκτοτε, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Κακλαμανάκη στο τέλος να διαμορφώνει το 60-59.

Μέσα από την καλή του άμυνα, το Λαύριο είχε τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Νίξον στην επίθεση, πήγε στο +9 (73-64), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 36’ (75-66). Οι παίκτες του Σερέλη επαναπαύτηκαν, με την Ντνίπρο να κάνει ένα 7-0 και να φέρνει τη διαφορά στο καλάθι (75-73). Όμως, τα τελευταία τρία λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, καθώς η καλή τους άμυνα από τη μία και ο Χαραλαμπόπουλος από την άλλη τους έσπρωξαν σε ένα 7-0 μέχρι τη λήξη, για να πάρουν τη νίκη με 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 15 (3), Κακλαμανάκης 7, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 16 (2), Λούντζης 8 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον, Μιλόσεβιτς 12 (2), Νίξον 10 (3), Οντιάσε 6 (7 ριμπάουντ), Περράκης.

Ντνίπρο (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23 (5), Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4, Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15 (1), Ζακουρντάιεβ 8 (2).