NBA

Ηχηρό 1-1 από τους Ρόκετς (video)

Με χαρακτηριστική ευκολία, οι Ρόκετς νίκησαν 127-105 τους Γουόριορς στο Χιούστον και ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών των πλέι οφ της Δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ.

Πεισμωμένοι και αποφασισμένοι από το «break» των αντιπάλων τους στο πρώτο παιχνίδι, οι Χιούστον Ρόκετς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και με το εμφατικό 127-105, έκαναν το 1-1 στους τελικούς.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν κορυφαίος με double-double, καταγράφοντας 27 πόντους (6/9δ., 3/15τρ., 6/6β.) και 10 ριμπάουντ, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή μέρα μόνο τον Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος σταμάτησε στους 38 πόντους. Αυτό, ήταν και ο λόγος που οι «πολεμιστές», πρόβαλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όπου το σκορ ήταν 26-21.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ρόκετς άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά και να ξεμακραίνουν. Παίρνοντας πράγματα από τον εξαιρετικό Γκόρντον ο οποίος είχε επίσης 27 πόντους, αλλά και από τους Τάκερ (22π.), Αρίζα (19π.) και Πολ (16π.), με τους δύο τελευταίους να έχουν και από 6 ασίστ, προηγήθηκε 64-50 στο ημίχρονο και ήταν ακόμα πιο καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο, όπου το σκορ σταμάτησε στο 95-79.

Ο Στεφ Κάρι έμεινε στα…ρηχά με 16 πόντους και 1/8 τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά αντί να μειωθεί και οι Γουόριορς να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, να αυξηθεί στο τελικό +22. Οι δύο ομάδες, ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα ξημερώματα της Δευτέρας (21/5) στο Όουκλαντ, όπου θα διεξαχθούν τα δύο επόμενα ματς της σειράς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-21, 64-50, 95-79, 127-105