Καταιγίδα… ΠΑΟΚ στην Προύσα, διέλυσε την Γεσιλγκιρεσούν!

Με την επίθεσή του να βγάζει… φωτιές, ο ΠΑΟΚ πρόσφερε σκορ και θέαμα στο φιλικό με την Γεσιλγκιρεσούν, την οποία νίκησε 96-82 στο τουρνουά της Προύσας.

Πολύ ορεξάτος ήταν ο ΠΑΟΚ στο φιλικό με την Γεσιλγκιρεσούν, την οποία νίκησε 96-82, στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του τουρνουά που γίνεται στην Προύσα.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ο οποίος είδε τη διαφορά να ξεφεύγει ακόμη και στο +26 (64-90), είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Τρις και Λάκι Τζόουνς να ήταν πρώτοι σκόρερ με 16. Καλή παρουσία και από τον Ζάρα με 14 πόντους, ενώ ο αξιοσημείωτη εμφάνιση έκανε ο Κόνιαρης, καθώς δεν πήρε ούτε μία προσπάθεια είτε για σουτ, είτε για βολές, σε 20:45’’, αλλά μοίρασε 7 ασίστ, ενώ μάζεψε και τρία ριμπάουντ.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με το σκορ να οδηγείται ψηλά και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (27-27). Όμως, στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ… δάγκωνε στην άμυνα και παίρνοντας έτσι εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο, άρχισε να παίρνει μία διαφορά, την οποία έφτασε ακόμη και στο +22 (32-54), κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (36-54).

Την ίδια σοβαρότητα και συνέπεια έδειξε ο «Δικέφαλος του Βορρά» και στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να την κλείσει στο +19 (60-79). Το… τρένο της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν σταματούσε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +26 (64-90), στα μισά και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 96-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 36-54, 60-79, 82-96

Γεσιλγκιρεσούν: Μπόιντον 11 (1), Απαϊντίν 6, Γκάμπριτς 2, Τασκιράν, Μπεσόκ 5 (1), Νικόλοφ 15 (2), Γκάγκιτς 5, Τζαντεκίν 1, Μαρίνκοβιτς 10, Γιλμάζ 6, Τζέιμς 21 (4).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10, Κρούμπαλι 12, Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 14 (3), Καρράς 4, Καραμανώλης, Τρις 16 (2), Κόνιαρης (7ασ.), Τζόουνς 16 (1), Ντίλαρντ 7 (1).