Euroleague

Καθάρισε ο Βιάλτσεφ το διπλό για Χίμκι

Η Χίμκι επικράτησε με 85-73 της Εφές με ένα φοβερό τελευταίο πεντάλεπτο και ένα επιμέρους 16-4 σε αυτό το διάστημα με πρωταγωνιστή τον Βιάλτσεφ που έμεινε ζωντανή για την 4αδα.

Ο έμπειρος σουτέρ πέτυχε οκτώ πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά και οδήγησε την Χίμκι σε νίκη που επικράτησε με 85-73 της Εφές και έφτασε το 16-11. Πρώτοι σκόρερς για την ρωσική ομάδα ο Τόμας με 17 και ο Σβεντ με 16, καθοριστικός ο Βιάλτσεφ με 13. Στους 19 σταμάτησε ο Ντάνστον για την Εφές.

Με τους Γουίμς και Ντάνστον να ξεκινούν ζεστοί τον αγώνα, η Εφές πήρε ένα προβάδισμα πάνω στο οποίο έχτισε και προοδευτικά με την πάροδο του πρώτου δεκαλέπτου, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι δύο πρωταγωνιστές των Τούρκων σημείωσαν 9 και 8 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο κομμάτι του ματς που τελείωσε με 29-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού συνέχισε να κυριαρχεί στους αιθέρες και στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να στείλει την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (34-21) στο 11’. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο η Χίμκι με ένα σερί 7-0 συμμάζεψε την κατάσταση για να διαμορφωθεί το 34-28 στο 15’. Με τον Μακ Κόλουμ ν’ αναλαμβάνει δράση προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Εφές κράτησε το προβάδισμα για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με επτά (49-42) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Εφές κρατά το προβάδισμα σε αυτή την τιμή μέχρι και το 25’ με το 53-46 με τον Γουίμς, αλλά με επιμέρους 9-2, η Χίμκι καταφέρνει να φέρει το ματς στα ίσια στους 55 με βολή του Γκιλ, 4:04 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Παρά το νέο προβάδισμα με 59-55, για την Εφές, οι Ρώσοι απαντούν με ένα 6-0 για να περάσουν μπροστά με 61-59, με τον Ντάνστον να κάνει το 61-61 που ήταν και το σκορ μετά την 3η περίοδο.

Οι δύο ομάδες πηγαίνουν δεμένες μέχρι τους 69 πόντους, για να έρθει ένα τρίποντο του Μάρκοβιτς για το 69-72 της Χίμκι λίγο πριν το πέρασμα του ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο, ενώ ο Βιάλτσεφ με λέι-απ δίνει αέρα πέντε πόντων 71-76 στα 3:49 πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ ο ίδιος με τρίποντο εκτοξεύει τη διαφορά στο +8 για τη Χίμκι με τρίποντο για το 71-79, ενώ στο 1:56 πριν το τέλος ο Τοντόροβιτς με μία βολή πάει το ματς στο +9 για το 71-80 για να σταματήσει εκεί το σερί του 9-0 που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους Μοσχοβίτες. Ο Βιάλτσεφ με ένα ακόμα τρίποντο υπογράφει τη νίκη των Ρώσων με το τρίποντο για το 72-83.

Tα δεκάλεπτα: 29-18, 49-42, 61-61, 73-85