Ελλάδα

«Καθάρισε» τον Ιωνικό και πήρε «ανάσα» η Λάρισα

Έχοντας τον πλήρη έλεγχο, η Λάρισα νίκησε τον Ιωνικό Νικαίας 82-72 στη θεσσαλική πόλη για τη 18η αγωνιστική της Basket League και πήρε «ανάσα» για την παραμονή στην κατηγορία.

Η Λάρισα νίκησε άνετα 82-72 τον Ιωνικό Νικαίας στη θεσσαλική πρωτεύουσα για τη 18η αγωνιστική της Basket League και με επτά νίκες πήρε «ανάσα» για την παραμονή στην κατηγορία, αφήνοντας τους Πειραιώτες με μία νίκη παραπάνω.

Οι Θεσσαλοί έφτασαν στο +10 στο ημίχρονο, διατήρησαν αυτήν τη διαφορά και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ρας με 23, Γκάρετ με 15 και Χίκι με 14 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Λάρισα πήρε νωρίς προβάδισμα με +10. Ο Ιωνικός ισοφάρισε στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως οι Θεσσαλοί απάντησαν και ξέφυγαν 25-15 στην αρχή της δεύτερης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ρας και συμπαραστάτη τον Γκάρετ. Έτσι, με 15/26 σουτ η Λάρισα ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +7.

Ένα τρίποντο του Ρας και δυο βολές του Γκάρετ έφεραν το +15 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Ο Ρας έκανε ότι ήθελε στο αντίπαλο καλάθι και δεν βρήκε το αντίπαλο δέος σε αυτό το σημείο από την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο +9.

Στην τέταρτη περίοδο, μπήκε στην εξίσωση στο σκοράρισμα για τους Θεσσαλούς και ο Χίκι και φτάσαμε στο τελικό +19 για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1 (0/4 τρίποντα), Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτενααρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1)