Κράτησε στον… πάτο το Ρέθυμνο ο Χολαργός!

Με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς και έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το ματς, ο Χολαργός νίκησε 66-61 το Ρέθυμνο, παραμένοντας στη ζώνη των playoffs, ενώ οι Κρητικοί έμειναν στην τελευταία θέση!

Χαμόγελα για τον έναν και… κλάματα για τον άλλον!

Την ανωτερότητά του επιβεβαίωσε ο Χολαργός απέναντι στο Ρέθυμνο, το οποίο νίκησε 66-61 για να μείνει εντός οκτάδας (9-11), ενώ από την άλλη οι Κρητικοί παρέμειναν στον… πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-17.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λυκογιάννη ήταν ο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους, με τον Χόκινς να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μπαρτ με 15 πόντους, αλλά με 4/12 σουτ.

Φουριόζος μπήκε στο ματς ο Χολαργός, ο οποίος προηγήθηκε 7-2, με το Ρέθυμνο στη συνέχεια να ισορροπεί την κατάσταση και με τον Τζόουνς να μειώνει στο τρίποντο (12-9). Ωστόσο, τα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου ανήκαν στην ομάδα του Λυκογιάννη, η οποία κάνοντας… πάρτι στη ρακέτα με τον Κώττα, έτρεξε ένα 10-0 (22-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του Ρεθύμνου να αντιδράσει, όπου μέσα από την καλή του άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, μπήκε με ένα 11-0 για να φέρει το ματς στο καλάθι (22-20), στο 15’. Εκεί, οι γηπεδούχοι συνήλθαν και με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς έστειλαν τη διαφορά στο +12 (34-22), στο 19’, με τους Κρητικούς να απαντούν με ένα δικό τους 5-0 (34-27), μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με το Ρέθυμνο να μειώνει στο -4 (36-32). Ίδια ήταν η εικόνα μέχρι το 28’, καθώς οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, αλλά ο Χολαργός διατηρούσε το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (46-39).

Με τους Τάλτον και Χόκινς, ο Χολαργός πήγε στο +11 (50-39) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Γιάνκοβιτς να τον διατηρεί σε μία απόσταση ασφαλείας (53-46), στο 34’. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να κρατηθούν στο ματς με τα τρίποντα (55-51) και έτσι κρατούνταν κοντά (61-57), μέχρι το 39’. Στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Λυκογιάννη διατήρησε την ψυχραιμία της και πήρε τη νίκη με το τελικό 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 (1), Γιάνκοβιτς 17, Τάλτον 7 (1), Αγκμπελέσε 9, Χόκινς 13 (10ριμπ.), Κώττας 10, Καμπερίδης, Σπυριδονίδης, Καλαϊτζάκης, Οκερεαφόρ, Ραλλάτος, Λοβ.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 15 (1), Κλάντον 2, Χίκι 5, Ντάνιελς 11 (1), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 10 (2), Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Τζόουνς 11.