Euroleague

«Ξέρανε» τη Βαλένθια με Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα!

Με καλάθι του Μίροτιτς στα 3’’ πριν τη λήξη, η Μπαρτσελόνα νίκησε 77-76 στην έδρα της Βαλένθια, όπου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήτνα στο -15!

Ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο και το καλάθι του Μίροτιτς στα 3’’ πριν τη λήξη, η Μπαρτσελόνα απέδρασε από την έδρα της Βαλένθια, επικρατώντας 77-76 και ανεβαίνοντας στο 17-6!

Από την άλλη, οι «νυχτερίδες», οι οποίοι έπεσαν στο 11-12, πλήρωσαν την αστοχία τους στις βολές στα τελευταία λεπτά, σε ένα ματς που ήταν μπροστά με διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του!

Κορυφαίος των Καταλανών ήταν ο έμπειρος φόργουορντ, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, τελειώνοντας το ματς με 26 πόντους!

Από το σύνολο του Πονσαρνάου, ξεχώρισαν οι Σαν Εμετέριο και Ντούμπλιεβιτς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακή αρχή έκανε στο ματς η Βαλένθια, καθώς προηγήθηκε 8-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και συνεχίζοντας το ίδιο ορεξάτη στην επίθεση πήγε στο +7 (17-10), στο 7’. Εκεί, η Μπαρτσελόνα έδειξε μία αντίδραση, πλησιάζοντας στο καλάθι (17-15), με τους γηπεδούχους να κλείνουν προηγούμενοι (21-18) την πρώτη περίοδο.

Με απανωτά σουτ από την περιφέρεια, οι «νυχτερίδες» πήγαν στο +11 (29-18) και το διατήρησαν (31-20), μέχρι το 13’. Η αντίδραση των Καταλανών ήρθε με τον Μίροτιτς, με τη διαφορά να μειώνεται στον πόντο (36-35), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο ο Κολόμ πήρε τη Βαλένθια από το… χέρι και την έστειλε στα αποδυτήρια με το +6 (43-37).

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερος μέρος, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +13 (50-37), ενώ με τον Σαν Εμετέριο έφτασαν ακόμη και στο +16 (58-42), στο 25’. Με τους Ντιλέινι και Μίροτιτς, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν προσωρινά τη διαφορά (58-51), αλλά και πάλι με την καλή της άμυνα, η Βαλένθια κατάφερε να ξεφύγει στο +13 (66-53), στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Τόμπι, η διαφορά πήγε στο +15 (68-53) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, ο Ερτέλ πήρε… φωτιά και μόνος του μείωσε αρχικά στο -4 (68-64), ενώ με τον Μίροτιτς η διαφορά έπεσε στον πόντο (70-69). Οι «νυχτερίδες» κρατούσαν το προβάδισμά τους (76-72), με τη διαφορά να μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη εάν δεν ήταν τραγικά άστοχος ο Ντούμπλιεβιτς από τη γραμμή των βολών (1/4 σε εκείνο το σημείο). Στη συνέχεια, ο Αμπρίνες με τρίποντο μείωσε (76-75), με τον Κολόμ να αστοχεί και το καλάθι του Μίροτιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα να διαμορφώνει το τελικό 76-77!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77