Euroleague

«Ξέρανε» τη Φενέρ ο Ντε Κολό και έφερε δεύτερο τον Ολυμπιακό!

Με το buzzer beater του Ντε Κολό, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε 81-79 μέσα στην Πόλη τη Φενέρμπαχτσε, «αγκάλιασε» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια και ανέβασε πάλι δεύτερο τον Ολυμπιακό!

Απίστευτο… θρίλερ στην Πόλη!

Ύστερα από ένα σπουδαίο ντέρμπι, το buzzer beater του Ντε Κολό έδωσε τη νίκη (81-79) στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, με αποτέλεσμα να «αγκαλιάσει» την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια (21-5) και παράλληλα να φέρει τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση αφού υπερέχει των Τούρκων στην ισοβαθμία (18-8).

Ο Γάλλος τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 8 ασίστ, με τον Βοροντσέβιτς να ήταν κορυφαίος με 17 πόντους (5/5 τρίποντα), με τον Χίγκινς να προσθέτει 15, κάνοντας σπουδαία δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Από την ομάδα του Ομπράντοβιτς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέλι με 18 πόντους, με τον Σλούκα να είχε 6 πόντους, ισάριθμα ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με… φόρα μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρ, καθώς προηγήθηκε 9-2 και στη συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +8 (17-9). Ωστόσο, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ήρθε η απάντηση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με ένα 11-0, που της έδωσε το προβάδισμα (17-20). Όμως, οι δύο ομάδες φυλούσαν το… καλύτερο για το τέλος, με τον Ντε Κολό από τα εννιά μέτρα να κάνει το 20-25 και τον Μέλι πίσω από το κέντρο να διαμορφώνει το 23-25!

Η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8 (26-34), στο οποίο ήταν μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-41). Οι Κάλινιτς και Μέλι έκαναν ένα 7-0 για τους γηπεδούχους (40-41), με τον Σέρχι από τα 8 μέτρα να στέλνει τους Ρώσους στα αποδυτήρια με το +4 (40-44).

Με μπροστάρη τον Βέσελι, η Φενέρ μπήκε με ένα 6-0 στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας ξανά μπροστά (46-44). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια (53-52). Με καλάθι και φάουλ του Τόμπσον, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +4 (56-52), με τον Σλούκα να τους διατηρεί εκεί στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πολύ… φορτσάτη μπήκε η ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με ένα 7-0 με πρωταγωνιστή τον Βοροντσέβιτς πήρε το προβάδισμα (58-61), ενώ ο Χάντερ στη συνέχεια την έστειλε στο +5 (60-65), στο 33’. Η απάντηση της Φενέρ ήρθε με τους Ιταλούς της, καθώς αρχικά ο Ντατόμε ισοφάρισε (65-65) και μετά ο Μέλι την έφερε μπροστά (68-67). Ωστόσο, ο Βοροντσέβιτς εξακολουθούσε να ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6,75μ. (5/5 σε εκείνο το σημείο), με την «ομάδα του στρατού» να πηγαίνει στο +6 (68-74), στο 36’. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (72-74), αλλά ο Χίγκινς έστειλε τους Ρώσους ξανά στο +6 (72-78), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Παρ' όλα αυτά, για άλλη μία φορά, η Φενέρ δεν τα παράτησε, όπου με καλή άμυνα και 100% στις βολές από Γουοναμέικερ και Σλούκα έκανε το 79-79, στα 11,1’’ πριν το τέλος! Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Ντε Κολό, ο οποίος με σουτ από τα 6 μέτρα, έδωσε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με το τελικό 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 58-54, 79-81