Μουντομπάσκετ 2023

Ξέσπασε στην Ιορδανία η Γερμανία

Παρηγοριά στον άρρωστο αποδείχθηκε για τη Γερμανία το ματς με την Ιορδανία, την οποία συνέτριψε 96-62 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ξέσπασε για τον αποκλεισμό της από τους «16» η Γερμανία!

Τα «πάντσερ» συνέτριψαν 96-62 την Ιορδανία και έκλεισαν με θετικό τρόπο την πρώτη φάση των ομίλων, αν και αυτή η νίκη ήταν χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα.

Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Ρεντλ ο Κλέμπερ, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους. Τρίτη σερί ήττα για το αδύναμο σύνολο του Στίεμπινγκ, που είχε διακριθέντα τον Αλ Ντουάιρι (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (12-10 στο 3’), ωστόσο κάπου εκεί οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι και απομακρύνθηκαν με επιμέρους σκορ 10-2 (22-12 στο 6’), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (28-17).

Η αντίδραση των Ιορδανών ήρθε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού βελτίωσαν την άμυνά τους και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (30-28 στο 13’). Εντούτοις, στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Σρέντερ και Κλέμπερ, για να στείλουν τα «πάντσερ» σε διψήφια διαφορά με το φινάλε του ημιχρόνου (48-36).

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από τη νευρικότητα των δύο ομάδων, με τους Γερμανούς να ξεφεύγουν με 16 πόντους (55-39 στο 25’) και να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη τους καθώς έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +17 (66-49).

Από ‘κει και πέρα, η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία από τη στιγμή που το σύνολο του Ρεντλ ξεκίνησε με σερί 16-0 για να φτάσουν στο +33 (82-49 στο 35’). Το μόνο που έμενε διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 96-62.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 48-36, 66-49, 96-62.