Βγήκε βόλτα στη Λάρισα ο Ιωνικός και έκανε το δεύτερο διπλό

Ένας καταπληκτικός Ιωνικός σάρωσε 97-76 τη Λάρισα στη θεσσαλική πρωτεύουσα για την έβδομη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Ιωνικός διέλυσε 97-76 τη Λάρισα στη θεσσαλική πρωτεύουσα για την έβδομη αγωνιστική της Basket League και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας τους γηπεδούχους στη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία μεσοβδόμαδα.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασαν στο +20 στη δεύτερη περίοδο και αύξαναν συνεχώς τη διαφορά στη συνέχεια, φτάνοντάς τη στο +29.

Πρωταγωνιστές σε αυτό ήταν οι Σμιθ με 19 και Χολόγουελ με 18 πόντους, ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Χουγκάζ με 13, Ελμορ με 12 και Μαυροκεφαλίδης με 11 πόντους. Για τους Θεσσαλούς, διασώθηκαν οι Σμθ με 22, Μπράουν με 14 και Ουέμπ με 13 πόντους.

Η Λάρισα βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια και έφτασε στο 8-5 με καλές επιλογές στην αρχή της αναμέτρησης. Με σερί 8-0, ο Ιωνικός έφτασε στο 8-13 με τις επιλογές των ξένων του από μακριά, με τα ριμπάουντ και τους αιφνιδιασμούς που έβγαιναν οι παίκτες του. Ο Σμιθ μείωσε σε 14-15 και ο Ουέμπ ισοφάρισε σε 17-17 μέσα στη ρακέτα, όμως ο Χολόγουελ έφερε το +4 και ο Πρίτζετ το +5, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-24.

Ο Ιωνικός έφτασε στο 24-28 στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου και η Λάρισα απάντησε με 5-0 σερί για το 29-28. Με προσωπικό σερί 4-0, ο Χουγκάζ έφερε το 31-35, όμως η Λάρισα ισοφάρισε με 5-0 σερί και το παιχνίδι πλέον πήγαινε πόντο πόντο. Με πρώτο «βιολί» τον Σμιθ, ο Ιωνικός έφτασε στο +10 με σερί 10-0. Με προσωπικό σόου και σερί 7-0 του Χολόγουελ, ο Ιωνικός έφτασε στο +15 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +14 για τους Πειραιώτες. Οι γηπεδούχοι είχαν 11/22 και οι φιλοξενούμενοι 17/24 δίποντα.

Ο Ιωνικός έφτασε στο +17 στην αρχή της τρίτης περιόδου και οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου διατηρούσαν το +12 με +15 με τις σωστές επιλογές τους στην επίθεση. Οι Ελμορ και Σμιθ διατηρούσαν το +12 με +14 μέσα στη θεσσαλική ρακέτα και ο Χουγκάζ έφερε το +17 και το +19 με προσωπικό σερί για τους φιλοξενούμενους, για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο +17 για τον Ιωνικό.

Ο Ιωνικός έφτασε στο +22 στην αρχή της τέταρτης περιόδου κόντρα σε μια ομάδα που δεν είχε λύσεις και φαινόταν παραδομένη στις «ορέξεις» των φιλοξενούμενων. Ο Χολόγουελ έφερε ξανά το +22. Η διαφορά έφτασε στο +25 με 5-0 σερί του Ιωνικού και ο Σμιθ την έφερε στο +29. Η Λάρισα απάντησε με σερί 7-0 σtη χαλαρή άμυνα του Ιωνικού και το ματς ολοκληρώθηκε στο 76-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 14 (2 τρίποντα, 2 ασίστ, 6 λάθη), Γκούντγουιν 7, Γουέμπ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρας 5 (1), Μούρτος 4, Κώττας, Σμιθ 22 (4/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμάρας, Μπέρι, Καμπερίδης 2, Σπυρόπουλος 6, Παπαδάκης 3 (1)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 19 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Έλμορ 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 11 (1), Χόλογουελ 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μουχαϊμίν 8 (2/7 σουτ), Πετρόπουλος 3 (1), Πριτζέτ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 6, Τουντζιαράκης, Χουγκάζ 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)