NBA

Λύγισαν τους Γουόριορς σε ματσάρα οι Νάγκετς

Με μεγάλη ανατροπή στην παράταση οι Νάγκετς «πάτησαν» με 134-131 τους Γουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο.

Μεγάλη νίκη σε ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ πήραν οι Νάγκετς με 134-131 στην έδρα των Γουόριορς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην έκπληξη, αφού διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια, όμως οι Νάγκετς «μίλησαν» στο φινάλε. Με σερί επτά πόντων πήραν το προβάδισα λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τους Γουόριος να απαντούν με βολές του Μπερκς και τρίποντο του Πασκάλ, που τους έδωσε ξανά τα ηνία. Τα σχέδιά τους όμως χάλασε ο Γιόκιτς, που ισοφάρισε σε 113-113 και έστειλε το ματς στην παράταση. Οι Νάγκετς κράτησαν τον έλεγχο του σκορ στον έξτρα χρόνοι, με τους Γουόριορς να πρεσάρουν ασφυκτικά, όμως δεν κατάφεραν να επιστρέψουν.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-19, 62-45, 85-73, 113-113 (κ.δ), 131-134 (παρ)

Στην παράταση καθάρισαν τους Τζαζ οι Πέλικανς με 138-132, με τον Ίνγκραμ να βγάζει. Με εύστοχη βολή του Γκομπέρ σε φάουλ που κέρδισε σε νεκρό χρόνο, οι Τζαζ έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όμως εκεί η Νέα Ορλεάνη πήρε τον πρώτο λόγο και καθάρισε το παιχνίδι χωρίς πρόβλημα. Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Πέλικανς ήταν ο Ίνγκραμ, που σταμάτησε στους 49 πόντους, ενώ για τους Τζαζ ξεχώρισε ο Μίτσελ με 46 και ακολούθησε ο Μπογκντάνοβιτς με 26.
Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 56-49, 87-91, 122-122 (κ.δ), 138-132

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψαν το ματς με τους Μάτζικ οι Κλίπερς, που επιβλήθηκαν 122-95. Ο Λέονεαρντ βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και έφτασε τους 32 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βούτσεβιτς με 22.
Τα δωδεκάλετα: 34-26, 67-48, 91-76, 122-95

Άνετη νίκη με 121-98 επί των Νικς πήραν οι Σανς στη Νέα Υόρκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Άιτον με 26 πόντους και 21 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μπούκερ με 29 πόντους, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Ρούμπιο με 25 πόντους. Για τους Νικς ξεχώρισε ο Ραντλ με 26.
Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 52-58, 79-90, 98-121