NBA

Μαγεία... Γκρίφιν στη Φιλαδέλφεια!

Ο φόργουορντ της ομάδας του Ντιτρόιτ ήταν καταπληκτικός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο εκεί που πέτυχε τους 28 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Την καλύτερη του εμφάνιση στη μέχρι τώρα καριέρα του έκανε ο Μπλέικ Γκρίφιν. Τα ξημερώματα απέναντι στους 76ερς πέτυχε 50 πόντους και οδήγησε τους Πίστονς στη νίκη 133-132 στην παράταση.

Συνολικά στα 44 λεπτά που έπαιξε είχε 15/25 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 5/11 βολές ενώ ευστόχησε και στη βολή που έκρινε τον νικητή του ματς. Επίσης, μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και 1 τάπα.

Για τους γηπεδούχους ο Έμπιντ με 33 και ο Ρέντικ με 30 πόντους ήταν αυτοί που προσπάθησαν και έφτασαν πολύ κοντά στην νίκη.

Στο Σακραμέντο οι Νάγκετς επικράτησαν 126 – 112 των Κινγκς κάνοντας το 4 στα 4 μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε καλή ημέρα τον Μάρεϊ με 19 πόντους και ακολούθησαν οι Χάρις με 18π και Μίλσαπ 15, ενώ ο Μπάγκλεϊ με 20 ξεχώρισε από τους ηττημένους. Οι νικητές δεν χρειάστηκαν βάλουν τα δυνατά τους καθώς η ανωτερότητά τους βγήκε εύκολα στο παρκέ.

Τέλος, οι Πέλικανς επικράτησαν 116-109 των Κλίπερς. Ο Άντονι Ντέιβις ήταν και πάλι εξαιρετικός με 34 πόντους, ο οποίος με βοηθούς τους Πέιτον 20, και Μίροτιτς, Ραντλ 18 οδήγησε την ομάδα του στο τρίτο σερί καλό αποτέλεσμα. Για τους ηττημένους ο Χάρις είχε 26, ο Γκαλινάρι 24 και ο Ουίλιαμς 17.