Ευρώπη

Με καλό Σλούκα η φιλική νίκη της Φενέρ επί της Μακάμπι

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 65-60 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο φιλικό τουρνουά του Ζαντάρ.

Με αντεπίθεση στην 4η περίοδο, η Φενέρμπαχτσε κέρδισε 65-60 σε φιλικό στο Ζαντάρ, όπου διεξάγεται διεθνές τουρνουά με τη συμμετοχή 6 συνολικά ομάδων. Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν πολύ νευρικά και ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά, με τη Μακάμπι να κλείνει μπροστά στο σκορ (14-13) στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Τουρκίας βελτίωσαν την εικόνα τους και έφτασαν μέχρι και το +7 (24-31). Παρ’ όλα αυτά, η απόδοσή τους έπεσε κατακόρυφα στην τρίτη περίοδο, όταν και… έσπασαν τα καλάθια για να βρεθούν πίσω 43-40 με ένα επιμέρους σκορ 15-9 υπέρ της ομάδας του Σπάχια σε αυτό το διάστημα.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αποδείχθηκαν πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι και με σωστές επιλογές στο φινάλε έφτασαν στο τελικό 65-60.

Ο Κώστας Σλούκας είχε θετική παρουσία (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ) για τους πρωταθλητές Τουρκίας, που είχαν κορυφαίο τον νεοφερμένο Ένις (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Ο’ Μπράιαντ, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 28-31, 43-40, 60-65.