Euroleague

Με «μαγικά» από Σέρχιο, η Αρμάνι λύγισε τη Μακάμπι του Σφαιρόπουλου!

Ο καταπληκτικός Σέρχιο Ροντρίγκεθ οδήγησε μαεστρικά την Αρμάνι Μιλάνο στη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (92-88).

Όσα χρόνια κι αν περάσουν η… τέχνη δεν ξεχνιέται!

Για του λόγου το ασφαλές, η αποψινή εμφάνιση του Σέρχιο Ροντρίγκεθ, που καθοδήγησε μαεστρικά την Αρμάνι Μιλάνο στην εντός έδρας νίκη (92-88) επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Ο Ισπανός γκαρντ σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ, ενώ είχε και 26 μονάδες στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης. Έτσι, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 7-2 και συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους.

Από την άλλη, για την ομάδα του Σφαιρόπουλου διασώθηκε ο Γουίλμπεκιν, ο οποίος είχε 25 πόντους και 5 ασίστ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 6 σερί νίκες για τους Ισραηλινούς, που υποχώρησαν στο 6-3.

Άξιο αναφοράς ότι στο περιθώριο του αγώνα αποσύρθηκε η φανέλα του θρυλικού Ντίνο Μενεγκίν.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε καλύτερα και βρίσκοντας σκορ μέσα από τη ρακέτα, προηγήθηκε 12-7 στο πρώτο τετράλεπτο. Εντούτοις, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Μπλακ, έφτασε στο 21-21, που ήταν το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η «ομάδα του λαού» έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση και με σωστές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγε με +5 (23-28 στο 13’). Η αντίδραση των Ιταλών ήρθε με επιμέρους σκορ 12-2 (35-30 στο 16’).

Οι παίκτες του Μεσίνα είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και καθοδηγήθηκαν μαεστρικά από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (7 ασίστ στο πρώτο μέρος), έκλεισαν το 20λεπτο έχοντας «αέρα» 5 πόντων (47-42).

Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι μπήκαν… φορτσάτοι και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (58-48 στο 24’). Εντούτοις, η Μακάμπι δεν πτοήθηκε και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση με επιμέρους σκορ 11-2, το οποίο μετέτρεψε το 61-53 (26’) σε 63-64 (28’). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι Μιλάνο να «τρέχει» σερί 8-0 και να ανακτά το προβάδισμά της (71-64).

Οι Ιταλοί μάλιστα συνέχισαν το σερί τους και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, κάτι που τους έφερε στο +12 (76-64 στο 31’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ισραηλινοί απάντησαν με 8-0 (76-72 στο 33’) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να παίρνει επ’ ώμου την ομάδα του και με μεγάλο τρίποντο την έστειλε στο +10 (87-77) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (37’).

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους και επιχείρησαν την ολική ανατροπή, ωστόσο η ομάδα του Μεσίνα διατήρησε την ψυχραιμία της και χάρη στην ευστοχία της της από τη γραμμή των βολών έφτασε στο τελικό 92-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 71-64, 92-88.