Ευρώπη

Με ψυχή «δύο στα δύο» για Προμηθέα

Με περίσσια ψυχή και καλές άμυνες στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας νίκησε την Ολίμπια Λιουμπλιάνα 79-77 στο «Δημήτρης Τόφαλος» και έκανε το «2 στα 2» στο φετινό BCL.

Ο Προμηθέας νίκησε σε ματς «θρίλερ» 79-77 την Ολίμπια στην Πάτρα για τη δεύτερη αγωνιστική του BCL και έφτασε στο «2 στα 2» στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, δείχνοντας ικανός για την πρόκριση στους «16».

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να κάνουν ένα σερί στην τέταρτη περίοδο και να προηγηθούν, χάνοντας σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, και στο 79-77 στα 9’’ μία καλή άμυνα δεν άφησε τον Λαπόρνικ να ευστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή και, έτσι, να στερήσει από την πρωταθλήτρια Σλοβενίας την πρώτη της νίκη.

Οι Λίποβι με 17, Μέιερ με 15 και Κασελάκης με 13 πόντους ήταν οι πρωτεργάτες της νίκης, ενώ για τους κυπελλούχους Ευρώπης του 1994 ξεχώρισαν οι Ρέινολτς και Λαπόρνικ με 17 πόντους.

Ο Προμηθέας δεν έβρισκε λύσεις από το τρίποντο και δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα μέσα στο καλάθι από την άμυνα των πρωταθλητών Σλοβενίας στην αρχή της αναμέτρησης και βρισκόταν στο -1 και -3 σταθερά. Ο Γκίκας προσπαθούσε μόνος του για την ομάδα του Μάκη Γιατρά και το τρίποντο του Μέιερ έφερε τα 12-12. Ένα 5-0 της Ολίμπια, που είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ, έφερε το 12-17, όμως ο Σλοβένοι διατηρούσαν το προβάδισμα και το 17-20 στην πρώτη περίοδο.

Ο Τζέιμς έκανε το 17-23 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου και τα ελεύθερα σουτ των Σλοβένων διατηρούσαν το +3 με +6, αφού οι παίκτες του Προμηθέα δεν έβρισκαν λύσεις και έμεναν στο ματς, λόγω των 11 επιθετικών ριμπάουντ που μάζευαν. Ο Μπατζίμ έκανε το 21-27 και ο Ρέινολτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στη συνέχεια και σκόραρε συνεχώς από ρακέτα και περιφέρεια και κόντρα στην κακή περιφερειακή άμυνα των Πατρινών, οπότε, παρά το 4-0 σερί των γηπεδούχων, η Ολίμπια διατηρούσε ένα +4 με +6. Ο Ραντούλοβιτς έφερε το 33-40 και το εκπληκτικό τρίποντο του Κασελάκη ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 37-42.

Ο Κασελάκης ξεκίνησε «φουριόζος» στην τρίτη περίοδο και απαντούσε στα περιφερειακά σουτ των Σλοβένων, σκοράροντας από ρακέτα και περιφέρεια. Ο Λίποβι άρχισε να συμπαραστέκεται επιθετικά στον Κασελάκη, οπότε με σερί 4-0 του Ουκρανού γκαρντ, ο Προμηθέας προηγήθηκε 50-48. Πλέον, το ματς έγινε ντέρμπι και το προβάδισμα εναλλασσόταν σταθερά. Ένα σερί 4-0 της Ολίμπια έφερε το 53-57.
Οι Μέιερ και Λίποβι με δικό τους σερί 5-0 έφεραν το 58-57, όμως το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-61.

Με σερί 4-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Ολίμπια έφτασε στο 60-65 και ο Σάμανιτς διατηρούσε το +4 για τους πρωταθλητές Σλοβενίας. Με 5-0 σερί, ο Λίποβι έκανε το 68-67 και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται ξανά. Με πρωταγωνιστή τον Μπράουν, ο Προμηθέας έκανε 6-0 σερί και προηγήθηκε 76-70. Ο Μέγιερ έκανε το 78-74, παίρνοντας τη «σκυτάλη» επιθετικά. Μετά από εκατέρωθεν αστοχία και βιαστικές επιλογές, ο Λαπόρνικ μείωσε σε 78-77 και άρχισε το «θρίλερ». Οι Μέιερ και Γκίκας αστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, ο Μπέγκιτς αστόχησε σε δύο βολές, ο Χολ σε δίποντο και ο Μπράουν ευστόχησε σε μία βολή για το 79-77. Η Ολίμπια είχε επίθεση στα 9’’ και ο Λαπόρνικ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 37-42, 60-61, 79-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λίποβι 17 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 8 (1), Κασελάκης 13 (2), Μπράουν 11 (2), Γκίκας (0/6 σουτ, 9 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 2, Μέγιερ 15 (3), Έλις 7 (6 ριμπάουντ)

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Μάρτιτς): Ρέινολντς 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 κοψίματα), Λαπόρνικ 17 (5/6 τρίποντα), Μπέγκιτς 7, Μέσιτσεκ 8, Μπούμπνιτς, Λάζιτς 2, Σάμανιτς 4, Μπατζίμ 2, Σάνον, Ραντούλοβιτς 6

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης