Ευρώπη

Με σούπερ Μοερμάν, απέκτησε προβάδισμα… τίτλου η Εφές!

Ο Αντριέν Μοερμάν καθοδήγησε μαεστρικά την Εφές στη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε (86-76), με την οποία έφτασε στο 3-2 και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο βρίσκεται η Εφές, η οποία «πάτησε» τη Φενέρμπαχτσε (86-76 εντός έδρας) και έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών. Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αταμάν ο Μοερμάν, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με 9/14 εντός παιδιάς, κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ! Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντάνστον, που είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το πρώτο ημίχρονο «μοιράστηκε» σε δύο μέρη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 27-20 στο δεκάλεπτο, αλλά την ομάδα του Ομπράντοβιτς να αντιδρά και να πλησιάζει σε απόσταση βολής στο 20’ (39-37).

Μετά την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Αταμάν πάτησαν γκάζι και κυριάρχησαν απόλυτα για να «τρέξουν» επιμέρους σκορ 27-10 και να ξεφύγουν με +19 (66-47).

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν αντεπίθεση στο φινάλε, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να πλησιάσουν και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό -10 (86-76). Για τη Φενέρ διασώθηκε ο Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους με 9/12 εντός παιδιάς και μοίρασε 4 ασίστ.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη στην έδρα της ομάδας του Ομπράντοβιτς, με τον τίτλο να κρίνεται στις 4 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 39-37, 66-47, 86-76.