NBA

Με την πλάτη στον τοίχο οι Θάντερ-Έκαναν το 3-1 οι φοβεροί Τζαζ!

Σκούρα τα πράγματα για την Οκλαχόμα!

Οι Θάντερ δεν κατάφεραν ούτε στη δεύτερη ευκαιρία που τους δόθηκε να ανακτήσουν το πλεονέκτημα έδρας. Έχασαν με 113-96 από τους Τζαζ στη Γιούτα και βρισκόμενοι στο 3-1 πλέον απέχουν μία ακόμη ήττα από τον πρόωρο αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι μετά την πρώτη περίοδο κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και στην τέταρτη περίοδο έφτασαν και στο +20 (101-81). Ο ρούκι Ντόνοβαν Μίτσελ συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις με 33 πόντους, ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Τζο Ινγκλς και 16 με 10 ριμπάουντ είχε ο Ρούντι Γκομπέρ.

Για τους Θάντερ, που φιλοξενούν το πέμπτο ματς στις 26 Απριλίου, ο Πολ Τζορτζ με 32 πόντους (αλλά μόλις 2/9 τρίποντα) ξεχώρισε, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν συνεχώς εκνευρισμένος και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, αλλά είχε μόλις 7/18 σουτ και 5 λάθη για μόνο 3 ασίστ. Ακόμη χειρότερος ήταν ο Καρμέλο Άντονι με 11 πόντους και 5/18 σουτ.

Δωδεκάλεπτα: 24-30, 58-52, 90-73, 113-96.